Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DGS 2017 sonuçları saat kaçta açıklanacak? ÖSYM'den flaş duyuru..

  Hürriyet Haber
  06.09.2017 - 08:32 | Son Güncelleme: 06.09.2017 - 08:32

  DGS sonuçları merakla beklenirken, ÖSYM bayram öncesinde sınav sonuçlarının açıklanacağı günü duyurmuştu. Sınava giren öğrenciler şimdi 'DGS sonuçları saat kaçta açıklanacak?' sorusunun cevabını arıyor. ÖSYM tarafından bugün açıklanacak DGS sonuçları açıklandığında detaylar haberimizde olacak..

  DGS sonuçları ile birlikte Ön Lisans eğitimlerini Lisans eğitimine tamamlayacak olan adaylar, sonuç açıklama tarihine kilitlendi. DGS sonuçları sonrasında tercih hakkı elde eden adaylar, işlemlerine başlayacak. Bu hakka sahip olamayanlar ise ek yerleştirmeyi bekleyecek. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

  Dahil oldukları DGS sınavının sonuçları için beklentilerini sürdüren vatandaşlar, ÖSYM'nin konuyla ilgili yapacağı açıklamayı araştırmaya devam ediyor. Daha önce yapmış olduğu açıklama ile bayram sonrası sonuç duyurusunun gerçekleşeceğini ifade eden ÖSYM, DGS sonuçları için geri sayıma devam ediyor. 

  DGS SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

  DGS sonuçları 6 Eylül 2017 tarihinde açıklanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar, ÖSYM aday işlemleri sistemine aday şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile giriş yaparak sonuçlarını görebilecekler. Sonuçların ÖSYM tarafından ilan edilmesi sonucunda adaylara sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden yapacağı açıklama tebliğ hükmünde olacak.

  Adayların sonuç belgelerinde; 2017 DGS puanları, ön lisans başarı puanları yer alacak. Bu bilgiler dışında adaylar sınav sonuç belgesi üzerinden testin sayısal ve sözel bölümlerinde yaptıkları doğru ve yanlış cevap sayılarına da ulaşabilecekler.

  DGS TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

  Sınav sonuçlarının açıklanması ile adaylar tercih işlemi yapacaklar. Adayların sonuç belgelerinde; 2017 DGS puanları, ön lisans başarı puanları yer alacak. Bu bilgiler dışında adaylar sınav sonuç belgesi üzerinden testin sayısal ve sözel bölümlerinde yaptıkları doğru ve yanlış cevap sayılarına da ulaşabilecekler. Adaylar için tercih tarihleri, ÖSYM tarafından belirlenecek. ÖSYM tarafından belirlenen tarih aralığında DGS tercih işlemleri yapılabilecek. Tercih işlemini yapan adaylar, tercih süresi içinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Adayların tercih için toplam 30 tercih hakkı bulunuyor. 30 tercih hakkının tamamının adaylar tarafından doldurulma zorunluluğu bulunmuyor.

  EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

  DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

  Bu durumunda adaylar, 2017-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir. Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde
  belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

  Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmaz.

  Etiketler: dgs , dgs sonuçları , dgs 2017 , ösym
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı