EDİRNE HABERLERİ

Dezavantajlı kızlar, kuaförlük öğreniyor

DHA
12.02.2018 - 15:17Son Güncelleme :
DHA


 

EDİRNE,(DHA)- EDİRNE Edirne Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na bağlı olarak çalışmalarına devam eden SODAM'da dezavantajlı kadınlar için verilen meslek kursları devam ediyor. Kurslar kapsamında 'Saç Bakımı ve Yapımı Kuaförlük' eğitimi alan genç kızlar meslek sahibi olmak için ter döküyor.

SODAM'ın merkez binasında devam eden kuaförlük kursunun bu haftaki ayağındaysa öğrenciler Çorlu'dan gelen ve aynı zamanda  İstanbul Artistik Kuaförler Derneği üyesi olan Gökmen Balkan'dan gelin saçı ve topuzu yapmayı öğrendi. Balkan, öğrencilere işin inceliklerini öğretirken, eğitim amaçlı geldiği SODAM'a da bazı malzemelerini destek amaçlı hediye etti. 
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İl Müdürü Hicran Balı, SODAM'ın açıldığından bu yana genç kızlara ve kadınlara yönelik beceri ve eğitim kurslarının devam ettiğini ifade etti. Balı, "Bu kapsamda kuaförlük kursu da veriliyor. Bu kurslar sonucunda kişilerin meslek sahibi olup aile ekonomilerine katkı sağlanması amaçlanmakta. Kuaförlük kursumuza zaman zaman piyasada bu işi başarıyla yapan kuaförlerimiz Edirne'ye geliyor ve tecrübe ve bilgilerini kursiyerlerimize aktarıyor. Eğitmenimiz Gökmen Balkan bugün buraya gelerek kursiyerlerimizi bilgilendirdi ve topuz üzerine bir eğitim verdi. Aynı zamanda kendisi kursumuza malzeme desteği de verdi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz" dedi. 
    
Projenin dezavantajlı kadınlara yönelik olmasının kendisini daha da mutlu ettiğini söyleyen kuaför Gökmen Balkan da, "Bugün kursiyerlerle bilgilerimi paylaşmak için buraya geldim. Dezavantajlı kadınlara yönelik olması beni çok heyecanlandırdı. Deneyimlerimi ve bilgilerimi onlara aktarıyorum. Bugün, kursiyerlerimizle gelin saçı tarayacağız. Trakya'nın düğünleri ve gelinleri ünlüdür. İnşallah bu eğitim onlara güzel şeyler katacak. Tamamen kadınlarımıza destek olmak amacıyla buradayım. Bende kursa destek olmak için malzemelerimle birlikte geldim. Tüm malzemeleri kursa bırakacağım. Dezavantajlı kadınların meslek sahibi olmaları çok güzel bir şey" diye konuştu. 

Kurs eğitmeni Nagihan Kocabaş ise amaçlarının dezavantajlı grupları avantaja çevirmek olduğunun altını çizerek, "Kursumuza çok değerli ustamız Gökmen Balkan'ı davet ettik. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Kızlarımıza bir gelin topuzu gösterecek. Saç Bakımı ve Yapımı Kuaförlük Kursu adı altında burada eğitimlerimiz devam ediyor. Buradan mezun olacak öğrenciler kuaförlük mesleğine ilk adımlarını atmış olacaklar. Akabinde çıraklık eğitimlerine devam edip ustalık belgesi de alarak kuaför oluyor. Kendi salonlarını açabilecek duruma gelecekler. Dolayısıyla burası bir basamaktır" ifadelerini kullandı. 


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dezavantajlı kızlar, kuaförlük öğreniyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı