Gündem Haberleri

  ‘Deyzi’, sahibini yanmaktan kurtardı

  Ahmet BAYRAK/MUĞLA, (DHA)
  09.08.2009 - 18:21 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'da iki katlı ahşap evde çıkan yangında, uyuyan 49 yaşındaki Huriye Öz'ü 14 yıldır beslediği ‘Deyzi’ adlı Terier cinsi köpeği alevlerden kurtardı. Ahşap ev tamamen kül olurken, Deyzi, mahallede kahraman ilan edildi.

  Müştakbey Mahallesi Sayman Sokak'ta, Huriye Öz, eşi 54 yaşındaki Mehmet Öz ve oğlu 16 yaşındaki Yılmaz Öz'ün oturduğu 2 katlı ahşap evde, bugün saat 15.30 sıralarında yangın çıktı. Öğle yemeğinin ardından, Mehmet Öz'ün kahveye, Yılmaz Öz'ün arkadaşlarıyla oynamaya gittiği sırada, Huriye Öz alt katta uyurken, elektrik kontağından çıktığı belirlenen alevler kısa sürde ahşap evin her yanını sardı. Evde bulunan, ailenin 14 yıldır beslediği ‘Deyzi’, sürekli havlayıp yüzünü yalayarak Huriye Öz'ü uyandırmaya çalıştı. Huriye Öz uyanmayınca, köpek, bu kez, yaz nedeniyle açık duran kapının aralığından dışarı çıkıp bahçede havlamaya başladı. Köpeğin sürekli havladığını ve içeri girip çıktığını gören komşular, iki katlı evin arka tarafından dumanlar yükseldiğini fark etti.

  İtfaiyeye haber veren mahalle sakinleri, yardım için evin bahçesine geldi. Deyzi'nin, 3- 4 kez, alevlerin iyice büyüdüğü ve dumandan göz görmez haldeki eve girmesi üzerine içeride birisi olduğu anlaşıldı. Dumanların arasında köpeği takip eden komşular, arka odada uyuyan Huriye Öz’ü kaldırıp dışarı çıkarmayı başardı. Sol kolunda hafif yanıklar oluştuğu saptanan kadın, olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerince tedaviye alınırken, korkusuz köpek Deyzi de mahallede kahraman ilan edildi. Huriye Öz de hastaneye götürülürken ambulansta, “Köpeğimi getirin, Deyzi nerede” diye sordu. Komşular Deyzi'yi birkaç dakikalığına kadının kucağına verdi.

  Olay yerine gelen Mehmet Öz ise “Yangın elektrik kontağından çıkmış. Eşim alt katta uyuyordu. Köpeğimiz onu uyandırmaya çalışmış. Daha sonra da komşulara haber vermiş. Deyzi olmasaydı eşim de bu alevlerin içinde yanacaktı. Eşimin hayatını ona borçluyum. O bizim ailemizin bir parçası” dedi.

  Ahşap ev tamamen kül olurken, itfaiyenin zamanında müdahalesiyle alevler diğer evlere sıçramadan söndürüldü. Yangın, çok sayıda tarihi binanın bulunduğu mahallede panik yarattı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı