Dexia, Denizbank’ı satmak için yetki verdi, süreç başladı

Hürriyet Haber
18.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dexia, Denizbank’taki hisselerinin satışı için Bank of America Merrill Lynch ve White&Case’e yetki verdi.

Dexia’nın Denizbank’ta yüzde 99.84 payı bulunuyor. Denizbank hisselerinin yüzde 0.16’sı halka açık işlem görüyor. Denizbank’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaqtığı açıklamasında, banka ana ortağı Dexia Participation Belgique SA’dan, bandaki hisseleriyle ilgili stratejik opsiyonların değerlendirilmesine yönelik çalışmalar başlattığı hatırlatıldı. Açıklamada, Bu doğrultuda Bank of America Merrill Lynch ve White&Case firmalarına yetki verildiği bilgisine de yer verildi.

Varlık satma kararı
Denizbank, 12 Ekim 2011 tarihli açıklamasında, Dexia’nın Denizbank’taki hisseleri ile ilgili stratejik opsiyonların değerlendirilmesine yönelik çalışma başlattığını duyurmuştu. Belçika’nın varlık açısından en büyük bankası Dexia, ekim başında fonlama sorunlarının aşılması için bankanın iyi ve kötü varlıklarına sahip olacak şekilde ayrışmaya gidilmesi kararı almıştı. Bankanın Türkiye’de sahip olduğu Denizbank ve varlık yönetimi birimi için alıcı aramaya başlayabileceği belirtilmişti.

Sberbank da talip
Denizbank’ın satılma ihtimalinin ardından, Rusya’nın devlet bünyesindeki en büyük bankası Sberbank olası talipler arasında gösteriliyor. Sberbank’ın Başkan Yardımcısı Sergey Borisov, Rus tarafının Türkiyeden bir banka satın almak için çalışma yaptığını söylerken, Sberbank Başkanı German Gref “Şu anda satın almak için uygun zaman olduğu için piyasadaki tüm teklifleri değerlendiriyoruz. Denizbank’ı da inceliyoruz” açıklaması yapmıştı. Denizbank Finansal Hizmetler Grubu CEO’su ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise, bankasının Dexia için önemini açıklarken “Kaşıkçı elması” benzetmesi yapmıştı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı