Dünya Haberleri

  Devrimin adresi: 6 Nisan Hareketi

  Hürriyet Haber
  15.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tunus’un ardından Mısır’daki gösterileri de internet üzerinden örgütleyen, yeni nesil, teknolojiye hakim Arap gençlerinin buluşma adresi ‘6 Nisan Hareketi’ oldu. Sırp lider Miloseviç’e karşı mücadele veren internet grubu “Otbor”dan esinlenen ve logolarını da Sırplardan alan Arap gençler, sadece Mısır’da değil, Arapların bulunduğu her ülkeden katılımcılar ile her geçen gün biraz daha büyüyor.

  Kahire’de isyanın kalbi Tahrir Meydanı’ndaki protestocular güvenlik güçleriyle karşılaştıkları zaman Tunus’taki arkadaşlarının bir tavsiyesini hatırladı: Gözyaşartıcı gazdan etkilenmemek için şapkanızın altına soğan ya da sirke koyun. İşte, Facebook’ta bu ve bunun gibi fikir alışverişleri Arap dünyasında yeni bir gücün doğmasına da yol açtı. Bölgede dikta rejimlerinin yerine, demokrasinin yaygınlaşmasına adamış 6 Nisan adlı gençlik hareketi her geçen gün Arap dünyasından iyi eğitimli gençlerin katılımıyla büyüyor.
  Hareketin öyküsü kısaca şöyle: Ahmed Mahir adlı 30 yaşındaki Mısırlı mühendis birçok muhalif örgüte girip çıktıktan ve polis tarafından iyice hırpalandıktan sonra 2008’de evinde bilgisayarının başına geçti. Bir grup arkadaşıyla ilk iş olarak 6 Nisan 2008’de Facebook’ta grup kurup Mısır’ın küçük bir sanayi kasabasında genel grev çağrısı yaptılar. 6 Nisan hareketi, Facebook aracılığıyla eylemlerinde kazandıkları tecrübeleri, Arap dünyasındaki diğer gruplara aktarıyor.
  İzlenmekten nasıl kaçılır? İşkenceye, plastik mermiye nasıl dayanılır ve nasıl barikat kurulur? gibi birçok konuda teknoloji sayesinde beyin fırtınaları estiriyorlar. Mısırlı ve Tunuslu genç liderler şimdi Mısır dışına bakıyor. 6 Nisan Hareketi üyesi Velid Raşid, “Tunus, Mısır’ı ateşleyen güç oldu. Ama Mısır’ın yaptığı şey dünyayı ateşleyecek” diyor.

  Örgütlenme modeli Sırplardan

  Mahir ve grubu genel olarak eski Sırp lider Slobodan Miloseviç’i deviren Otpor adlı gençlik hareketinden esinlenmişler. Otpor da aslında Amerikalı politik düşünür Gene Sharp’dan etkilenmiş. Sharp’a göre baskıcı polis devletlerini çökertmek için en iyi yol şiddet içermeyen mücadele.

  Tahrir’de şimdi de maaş isyanı

  Mübarek rejimi devrilse de Mısır isyandan başını alamıyor. Kahire’deki ünlü Tahrir Meydanı’nda üç haftadır kamp kuran Mübarek muhalifi protestocular kırmız bereli özel askeri birliklerce dün sabah kordon altına alınarak alandan tahliye edildi. Ancak bu kez de ücret zammı isteyen yüzlerce banka, ulaşım ve turizm sektörü çalışanı meydanı doldurdu. Üstelik ücret isyanına katılanlar arasında polisler de vardı. Haftalardır Tahrir’de gösteri yapan binlerce rejim karşıtı askeri yönetimin parlamentoyu lağvedip anayasayı askıya alması sonrası meydanı terk etmişti.

  Ordudan ‘Artık dağılın’ uyarısı

  Ancak ücret isyanı tüm Mısır çapında yayıldı. İşçiler, “Büyük insanlar çalıyor küçükler hava alıyor” diye slogan attı. Grevler ve protestolar posta, medya, tekstil ve çelik sanayiini vurdu. Yönetimi ele alan askeri konsey ise sendikalarla görüşüp isyanı dindirmeye çalışıyor.
  Askeri yönetim dün meydanlarda toplananları artık işlerinin başına dönmeye çağırdı. Aksi halde her türlü toplantı ve gösterinin yasaklanacağı uyarısı yapıldı.
  Gençlik temsilcileriyle bir araya gelen Yüksek Askeri Konsey’in iki üyesi, anayasa taslağına kısa zamanda son şeklini vermeyi ve 2 ay içinde de referanduma götürmeyi umduklarını ve ardından da seçime gidileceğini söyledi.
  Öte yandan Almanya, İngiltere ve Fransa, Mısır’ın, kendilerinden, eski yöneticilerin mal varlığını dondurma talebinde bulunduğunu ve AB olarak bunu incelediklerini duyurdu. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ayrıca gelecek hafta kurulacak yeni hükümette muhalefetten temsilcilerin de bulunacağı konusunda söz verildiğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı