Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Devrim Şehidi Kubilay törenlerle anıldı

  Taylan YILDIRIM/İZMİR (DHA)
  23.12.2014 - 13:17 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Menemen İlçesi’nde 84 yıl önce gericiler tarafından katledilen Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Yıldıztepe’deki şehitlikte törenle anıldı.

  Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü ile başlayan törenlere vatandaşların ilgisi büyük oldu. Geçen yıllarda gönderilen mesajlar okunurken protesto edildiği gerekçesiyle bu yıl başbakan ve hükümet üyelerinin mesaj gönderilmediği öğrenildi. Menemen Belediye Başkanı CHP’li Tahir Şahin’in konuşmasında, Gezi olaylarında can veren gençlerin isimlerini anması ve yolsuzluk soruşturmalarına değinmesi vatandaşlardan alkış aldı.

  Devrim Şehidi Kubilay törenlerle anıldı

  Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı anma programı, resmi törenden önce, vatandaşlar tarafından başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, 130 atletin katıldığı 8’inci Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu düzenlendi. Ardından da, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in yanı sıra çok sayıda ilçe belediye başkanının da katılımıyla, Belediyesi Bandosu eşliğinde, Menemen Tren Garı’ndan, Yıldıztepe Şehitliği arasındaki 1 kilometrelik yolda, ’Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü’ yapıldı. Yürüyüşe, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerinin yanı sıra vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Yürüyüşte Atatürk ve şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın resimleri taşındı.

  ’İzmir Marşı’, ’Gençlik Marşı’, ’Harbiye Marşı’ söylendiği, ’Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ’Atatürk Gençliği görev başında’ sloganları atılan yürüyüşe katılan bazı gençlerin ise, başlarına beyaz madenci baretleri taktıkları gözlendi. Yürüyüşün en önünde yine gaziler yer aldı.

  Devrim Şehidi Kubilay törenlerle anıldı

  RESMİ TÖRENDE KUBİLAY AİLESİNİN ÇELENGİNE ALKIŞ

  Yürüyüşün tamamlanmasının ardından saat 10.30’da da resmi tören, Kubilay Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başladı. Anıta, Kubilay’ın torunlarının çelenk bırakması sırasında, vatandaşlardan alkışlı destek geldi.

  İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Galip Bendi, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP’li Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, CHP İzmir milletvekili Mustafa Moroğlu, CHP Uşak milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile Şehit Asteğmen Kubilay’ın torunları ve yüzlerce vatandaş, törende hazır bulundu.

  Devrim Şehidi Kubilay törenlerle anıldı

  TAHİR ŞAHİN’İN KONUŞMASINDA GEZİDE CAN VEREN GENÇLER DE VARDI

  Anma töreninde, kürsüye çıkan Menemen Belediye Başkanı CHP’li Tahir Şahin yolsuzluk soruşturmasına değindi, Gezi olaylarında hayatını kaybeden gençlerin de adını andı. Bu sırada törene katılanlar ellerinde büyük boyutlu harflerle ’Memleketi soymak fıtratlarında var’ yazdı.

  Başkan Şahin konuşmasında, "Bugün 16’ncı konuşmamı gerçekleştiriyorum Yıldız Tepe’den, din tüccarlarının, din adına ne denli aymazlıklar sergilediklerini, yurttaşlarımızın tertemiz dini inançlarını nasıl sömürdüklerini, dini kılıf yaparak minareyi nasıl çaldıklarını anlata anlata bir kaldık bunca yıl. Ancak bir türlü anlatamadık" dedi. Seslerini duyurabilmek için Osmanlıca tercüman bulmalarının mı gerektiğini soran Başkan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "En sonunda gene minareyi çalarken bu kez aymazlıklarından dolayı, kılıfa bile gerek görmeden nasıl götürdüklerine dünya alem birlikte tanık olduk. Bu olanlardan, hiçbir payımız olmasa da ülkemiz adına biz yurttaşlar olarak çok utandık. Ancak onlar gene yüzleri kızarmadan birilerine suçu yıkıp, sütten çıkmış ak kaşık gibi kendilerini temize çıkardıklarını sanıyorlar. Buradan, Yıldız Tepe’den yükselen sesimizi, birilerine duyurabilmek için illa da Osmanlıca bir tercüman mı bulmamız gerekiyor? Biz Atatürkçüler olarak bilimi onların gözlerinin içine baka baka anlatacağız. İşte bunun için laiklikten ödün vermeyeceğiz. İşte bunun içindir ki hepimiz Cumhuriyetin bekçileriyiz. İşte bunun içindir ki yobazlardan. kör karanlıklardan korkmadık korkmayacağız da. İşte bunun içindir ki hepimiz Mustafa Kemal’in askerleriyiz."

  Devrim Şehidi Kubilay törenlerle anıldı

  ASKER ADINA YÜZBAŞI MURAT PAYAS KONUŞTU

  Törende TSK adına konuşmayı da Topçu Yüzbaşı Murat Payas yaptı. Şehit Kubilay ve arkadaşlarının rahat uyumalarını isteyen Yüzbaşı Payas, "Onların bize emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini koruyan, milyonlarca Cumhuriyet gençliği görev başındadır. 84 yıl sonra yine size sesleniyoruz. Koruduğumuz bu mukaddes emanete yönelen ve yönelebilecek bütün saldırılar, bu ülkenin aydınlık insanları ve gençlerin, iman, inanç ve azim dolu göğsüne çarpacak ve yok olacaktır" dedi.

  BU YIL MESAJ GELMEDİ

  Bu arada, geçen yıllarda başbakan ve hükümet üyelerinden gelen mesajların okunması sırasında törene katılanlarca yuhalanması nedeniyle bu yıl hiçbir protokol üyesinden mesaj gelmediği öğrenildi. Töreni düzenleyen yetkililer de, tören anına kadar ellerine ulaşan bir mesaj olmadığını söyledi.

  Devrim Şehidi Kubilay törenlerle anıldı

  ŞEHİT MEZARLARINA ÇİÇEK

  Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Tuğrul Kızıldemir ile Menemen Anadolu Lisesi öğrencisi Yüsra Toğan’ın şiir okuduğu törende, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 8’inci Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusunda ödül alanlara madalyaları verildi. Anıt Şeref Defteri’nin imzalayan, protokol üyeleri, daha sonra şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı. Törenin sona ermesinin ardından, Kubilay anıtı önünde toplanan vatandaşlar, Atatürk’ün Gençliğe hitabını okudu.

  Devrim Şehidi Kubilay törenlerle anıldı

  GENELKURMAY: ASTEĞMEN MUSTAFA FEHMİ KUBİLAY OLMAK ÜZERE ŞEHİTLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUZ

  Genelkurmay Başkanlığı, Şehit Kubilay'ı Anma Günü nedeni ile bir mesaj yayımladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, tarafından yapılan açıklamada Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Hasan ve Şevki adlı iki bekçinin şehit edilişlerinin 84'üncü yıl dönümü olduğu belirtilerek "Türk Silahlı Kuvvetleri; ecdadının manevi mirasından, eşsiz zaferlerle dolu şanlı tarihinden ve asil milletimizin sevgisinden aldığı güçle; dün olduğu gibi bugün de akıl ve bilime dayalı güçlü yapısıyla, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü ile millî birlik ve beraberliğimizin muhafazası uğrunda her türlü fedakârlığı sergilemeye, kanunlarla kendisine tevdi edilen görevleri başarıyla yerine getirmeye ve yüce milletine layık olabilme çabalarına devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak bu elîm ve menfur olayı, yıl dönümü vesilesiyle esefle kınıyor, Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve başta Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Hasan ve Şevki Beyler olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temel niteliklerini korumak, ülkemizin bekasını, milletimizin huzur ve güvenliğini sağlamak için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

  Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in yazılı açıklaması, şu şekilde:

  "Türk Silahlı Kuvvetlerinin Değerli Mensupları, Bugün yüce milletimizin birlik ve beraberliğini insanlık dışı yöntemlerle ortadan kaldırmaya teşebbüs eden bir grup karşısında, onurlu bir direniş göstererek canlarını feda eden Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Hasan ve Şevki adlı iki bekçimizin şehit edilişlerinin 84'üncü yıl dönümüdür. Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaşanılan bu vakadan hareketle; 'Cumhuriyetimiz, öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için çok kan döktük. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lazım olanı yapmaya hazırız.' diyerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kuran iradenin yaşatılması kararlılığını ortaya koymuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri; ecdadının manevi mirasından, eşsiz zaferlerle dolu şanlı tarihinden ve asil milletimizin sevgisinden aldığı güçle; dün olduğu gibi bugün de akıl ve bilime dayalı güçlü yapısıyla, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü ile millî birlik ve beraberliğimizin muhafazası uğrunda her türlü fedakârlığı sergilemeye, kanunlarla kendisine tevdi edilen görevleri başarıyla yerine getirmeye ve yüce milletine layık olabilme çabalarına devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak bu elîm ve menfur olayı, yıl dönümü vesilesiyle esefle kınıyor, Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve başta Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Hasan ve Şevki Beyler olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temel niteliklerini korumak, ülkemizin bekasını, milletimizin huzur ve güvenliğini sağlamak için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz"

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı