« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Devrim Sağıoğlu:Yeni Rüştüler bulmak

2001'in özellikle son 4 ayı, Fenerbahçe futbol takımı açısından ‘‘anımsanmaması gereken zaman’’ olarak, tarihteki yerini alacak. Şampiyonlar Ligi'nde, altı maçta ‘‘sıfır’’ puan.. İstanbulspor ve Galatasaray mağlubiyetleri.. Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın ‘‘tılsımının’’ Beşiktaş yenilgisiyle bozulması.. Denizlispor karşısında Türkiye Kupası'ndan eleniş.. Trabzon ve Diyarbakır deplasmanlarında yaşanan hüsran.. Hepsi de bu döneme rastlıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Üç puanlık sistemde, Beşiktaş'ın nerelerden gelip ligin zirvesine yerleştiği düşünülürse; Fenerbahçe'nin tüm bu başarısızlıklara rağmen, en az Karakartal ve Galatasaray kadar şampiyonlukta iddialı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, şampiyonluk sözle değil, icraatla gerçekleşir. Sahada herşeyini ortaya koyacak, mücadele edecek, terinin son damlasına kadar akıtacaksın. Teknik becerini konuşturmak istiyorsan, bu değerleri rakiplerinle eşit kullanacaksın. Fenerbahçe'de iki elin parmaklarına yakın sayıda yıldız var. Bir bölümü, sakatlığından ötürü tam randıman veremedi. Peki ama, oynadıkları süre içinde Abdullah dışında hangisi, sadece tekniğine güvenmeyip, tekmeye kafayı koyacak hırsı, inancı ortaya koyabildi? Milyonlarca dolara malolan Rapaiç, Lazetiç, Andersson'un Fenerbahçe'ye ne katkısı var? Revivo hariç hangi yabancı oyuncunun hizmeti, futbolu basit oynayan Zoran Mirkoviç'inki kadar? Ali Güneş, Ali Akdeniz, Yusuf, Ogün, Oktay, Serhat, Johnson, Ümit Özat, sahadaki performanslarını beğeniyorlar mı? Birkaç maç dışında, kendi kendilerine geçerli not verebilirler mi? Bu soruların tamamı, ne yazık ki yanıtsız..

Eleştiri dışında tuttuğum isimler; Abdullah, Zoran Mirkoviç, takıma geç giren ve şimdilik bir falsosu görülmeyen Hakan Bayraktar, oynadığı sürece Mert Meriç, kendisine yeterince şans tanınmayan Ceyhun ile kapasitesinin tamamını ortaya koyan Mustafa Doğan.. Sakın, Rüştü'yü unuttuğumu zannetmeyin.. Onu diğerlerinden ayırmak için, sona bıraktım. Rüştü olmasaydı, Fenerbahçe'nin bu başarısız tablosunu dahi mumla arardık. 34 puanın yarısına yakını, onun emek, zeka ve ‘‘el hünerinin’’ ürünü..

Kısacası Fenerbahçe, ikinci yarıda takıma, savunma, orta alan ve forvette katkı sağlayacak yeni Rüştü'ler bulmak zorunda. En azından, anlayış olarak.. Göğsüne üçüncü yıldızı takmak istiyorsan, çok Rüştü'lü ve savaşan bir Fenerbahçe yaratacaksın.. Yaratamazsan, yaratanı bulacaksın!


Bunları da Beğenebilirsiniz