Dünya Haberleri

  'Devrim için ölmeye hazırım'

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  11.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek karşıtı öfkenin fitilini ateşleyen Google yöneticisi Vail Gonim davası uğruna "ölmeye hazır olduğunu" söyledi.

  MISIR HALKI LİDER OLARAK ONU SEÇTİ / FOTO GALERİ

  PARLAMENTO ÖNÜNDE SPOR YAPTILAR / FOTO GALERİ

  Birçok protestocu tarafından Mübarek karşıtı hareketin lideri olarak görülen Google'ın Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Müdürü Gonim, CNN International'a verdiği röportajda, "Size şunu söyleyeyim, bu dava uğruna ölmeye hazırım" dedi. 

  Mısır'da bugün 17'nci gününe giren gösterileri tetikleyen isim olan Gonim, dün yayınlanan röportajında, "Bu hayatta kaybedecek çok şeyim var. Dünyanın en iyi şirketinde çalışıyorum. Dünyanın en iyi eşine sahibim. Çocuklarımı seviyorum. Ama hayalimin gerçekleşmesi için tüm bunları kaybetmeye razıyım. Kimse bu arzumuza karşı gelemeyecek" diye konuştu.

  Gonim, ölmesi halinde tüm mal varlığının eşine devri için noter aracılığıyla vekalet verdiğini de sözlerine ekledi.

  Günlerdir süren gösterilerde çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden Mısırlılardan söz ederken yine gözyaşlarına hakim olamayan Gonim, artık Mübarek rejimiyle müzakere etmenin de mümkün olmadığını ifade etti.

  MEYDAN OKUDU

  Mübarek'in Devlet Başkan Yardımcısı olarak atadığı Ömer Süleyman'a da seslenen Gonim, "Beni durduramayacaksın. Beni kaçır. Tüm arkadaşlarımı kaçır. Hepimizi hapse at. Ne istersen yap. Biz ülkemizi geri alıyoruz. Siz bu ülkeyi 30 yıldır mahvettiniz. Artık yeter" dedi.

  İsyan hareketini başlatan en ünlü Facebook sayfasının kurucusu olan Gonim, 12 gün gözaltında tutulduktan sonra geçtiğimiz pazartesi serbest bırakılmıştı. Gonim'in gözaltından çıkmasının ardından 25 Ocak'tan bu yana süren gösteriler tekrar ivme kazanmış, birçok Mısırlı onu, Mübarek karşıtı hareketin lideri olarak görmeye başlamıştı.

  TAHRİR MEYDANI YİNE HAREKETLİ

  Muhalifler, başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'ndaki gösterilerine bugün de devam ediyor. Sabah erken saatlerinde toplanan kalabalık, "Halk yönetimini devirmek istiyor", "Alaa (Mübarek'in büyük oğlu), babana söyle çeyrek yüzyıl yeter", "Süleyman'a (Devlet Başkan Yardımcısı Süleyman) hayır", "Amerikan ajanlarına, İsrail casuslarına hayır", "Mübarek  defol" sloganları attı.

  Çok sayıda kişi de, gösterilerin başlamasından bu yana şiddet olaylarında ölenlerin fotoğraflarını taşıdı.

  Meydana yeni çadırlar kurulduğu, tankların yakındaki Mısır Müzesi civarında beklemeyi sürdürdüğü, parlamento binasına giden iki yolun kesildiği belirtildi.

  Mısır'da Mübarek'in  görevden ayrılması talebiyle düzenlenen gösteriler sürerken, ülkenin  kuzeydoğusundaki liman kenti Port-Said'de göstericiler karakolu yağmaladı.

  Görgü tanıkları, kentin Zizara bölgesinden gelen yaklaşık 3 bin  göstericinin karakol binasını bastığını, polis araçlarını ateşe verdiğini  belirtti. Daha sonra göstericilerin valilik binasına gittiği ve bu binayı da yağmaladıkları bildirildi. Göstericiler dün de valinin aracını ateşe vermişti.

  BİR DARBE TEHDİDİ DE EBUL GEYT'TEN

  Süleyman'dan sonra Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt de üstü kapalı olarak askeri darbe tehdidinde bulundu.

  Geyt, El Arabiye televizyonuna yaptığı açıklamada, "maceracılar" reform sürecini üstlenmeye kalkarlarsa, ordunun "anayasayı ve milli güvenliği savunmak zorunda kalacağını" söyledi. Dışişleri Bakanı, "... ve kendimizi çok vahim bir durum içinde bulacağız" ifadesini kullandı.

  Bakan Ebul Geyt, ABD'nin siyasi reformları hızlandırması ve olağanüstü hali kaldırması çağrısına da olumsuz cevap vererek, Washington'ın kendi iradesini "büyük bir ülkeye empoze etmemesi" gerektiğini söyledi.

  Bu arada Mısır başsavcısının, 3 eski bakan ve iktidar partisinin eski bir yöneticisi hakkında yolsuzluk soruşturması başlattığı bildirildi.

  Mısır devlet televizyonunun haberinde, haklarında soruşturma başlatılan eski bakan ve üst düzey yetkilinin, eski Ticaret Bakanı Raşid Muhammed Raşid,  eski Turizm Bakanı Züheyr Garan, eski İskan Bakanı Ahmed Megrabi ve iktidar  partisinin eski yöneticilerinden Ahmed Ezz olduğu belirtildi.

  Milletvekili olan Ahmed Ezz'in, Hüsnü Mübarek'in oğlu  Cemal'in yakın arkadaşı olduğu ifade ediliyor.

  Üç bakan 25 Ocak'ta başlayan hükümet karşıtı protesto gösterilerinin ilk evresinde görevden aldığı kabinede yer alırken, Ezz iktidar partisinden istifa etmişti.

  KEYFİ GÖZALTI İDDİASI

  Merkezi New York'ta bulunan İnsan Haklarını İzleme örgütü, Mısır'da ordunun, Tahrir Meydanı’ndaki gösterilere katılan onlarca kişiyi keyfi olarak tutukladığını ve bazılarına işkence yaptığını belirtti.
         
  Örgütten yapılan açıklamada, "31 Ocak’tan bu yana Tahrir'e giden ve meydandan dönen en az 20 protestocunun askeri polis tarafından keyfi olarak gözaltına alındığı saptandı" denildi.

  Örgüt, ordunun göstericilere karşı konuşlandırılmasından beri en az 119 kişinin gözaltına alındığını da bildirdi. Örgüt, en 5 işkence vakasının tespit edildiğini, serbest bırakılanlardan birinin, 1 Şubatta askerlerin en az 12 kişiye elektrik verdiklerini gördüğünü anlattığını aktardı.

  Ordu ise gözaltına alınan protestoculara kötü muamele iddialarını yalanlıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı