Gündem Haberleri

  Devrim için banka soyduk

  Hürriyet Haber
  26.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MUAMMER Kaddafi’nin koltuğu bırakmaması nedeniyle iç savaş yaşayan Libya’dan her geçen gün daha ilginç haberler geliyor.

  Mevcut rejimi ortadan kaldırmak için savaşan isyancılar, Libya Merkez Bankası’nın Bingazi’deki şubesini soydu. Muhalifler, üç anahtarından ikisi banka müdürleri, üçüncüsününse Kaddafi’de bulunması nedeniyle, kasayı bir ustaya deldirerek hırsızlığı gerçekleştirdi. Kasalarda Kaddafi Yönetimi’nin 505 milyon dolar nakti bulunuyordu.

  Washington Post Gazetesi’ne konuşan “Ulusal Konsey”de finans yönetimini üstlenen Ali Tarhuni, “Şöyle de söyleyebiliriz: Kendi bankamızı soyduk” dedi. İsyancılar bununla da yetinmek istemiyor. Şimdi asıl hedef, Libya için ayrılan; ancak Kaddafi’nin yönetimi bırakmaması nedeniyle dondurulan 32 milyar dolarlık Amerikan yardımını edinmek. Ancak bu, hiç de kolay olmayacak. Amerikalı yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu yardım pakedinin Ulusal Konsey’e vakfedilmesinin önünde çok ciddi yasal engeller bulunuyor. Zira Ulusal Konsey, şu âna kadar ABD tarafından resmen tanınmış değil.

  Kara operasyonu başlıyor mu

  Libya’da Kaddafi aleyhine gerçekleştirilen NATO harekâtının boyutu günden güne genişleme devam ediyor. Salı gününden başlayarak hız verilen hava bombardımanı, aralıksız devam ediyor. Fransa’da yayın yapan Canard Enchaîné gazetesi, operasyonun bir adım daha ileri götürüldüğünü, 500 İngiliz ve 125 Fransız özel tim askerinin Libya’da konuşlandırıldığını öne sürdü. Libya’da özel timlerin varlığı, “Acaba kara harekâtı için ön hazırlıklar başladı mı” sorusunu gündeme getirdi. Rusya’nın NATO’daki temsilcisi Dmitriy Rogozin de“Elimizde NATO’nun yakında Libya’da kara harekatı başlatacağı istihbaratı var. Bunun doğru olup olmadığını Brüksel’de soracağım” şeklinde konuştu.

  Obama: Yavaş ve düzenli bir süreç

  Dün İngiltere Başbakanı David Cameron’la düzenlediği ortak basın toplantısında bu konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Barack Obama, “Libya’da toprağa ayak basmama konusunda David’le hemfikiriz. Bu operasyon, yavaş ve düzenli bir süreçtir” dedi. Bu arada yine aynı gazete, Muammer Kaddafi’nin Sırbistan’a iltica etmek için girişimlerde bulunduğu ve olumlu yanıt aldığını öne sürdü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı