Gündem Haberleri

  Devrim anarşi getirdi

  Hürriyet Haber
  14.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır’da Hüsnü Mübarek’in halk isyanıyla devrilmesinin ardından otorite boşluğu nedeniyle 80 milyonluk ülkede anarşi, terör ve adli olaylarda büyük patlama yaşanıyor. Halk bir yana polis bile korku içinde.

  Mısır’da 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinden üç ay sonra ülke tam bir suç dalgasına teslim oldu. Dinsel çatışmalardan futbol maçlarına varıncaya kadar yayılan terör dalgası, ekonomik gelişmeyi baltalarken yeni bir otoriter baskıyı da davet ediyor. New York Times’ın haberine göre Muhammed İsmail adlı 30 yaşındaki bir Mısırlının sözleri ülkede halkın genel hissiyatını yansıtıyor: “Polis bile korkuyor. Mahallemden dışarı adım atmaya korkuyorum.”

  Adli olaylarda rekor
  Kahire’de son iki haftada üçü başarılı en az beş hapisten isyan ve firar yaşandı. Geçen hafta Hıristiyan Kıptiler ile Müslümanlar arasında bir kiliseyi hedef alan saldırıdan sonra yaşanan çatışmalarda 12 kişinin ölmesi, durumun vehametini gösteriyor.

  Olaylar bununla bitmiyor: Eski devlet başkanı Enver Sedat’ın yeğeninin kızı kaçırıldı, bir futbol maçında konuk ekibin taraftarlarının dövülmesi, lüks mahalle Maadi’ye çete saldırıları, bir trafik polisinin hastanelik olana kadar dövülmesi gibi, adli olarlardaki tırmanış halkı korkutuyor.

  Polis asker nerede
  Cumhurbaşkanı adaylarından Muhammed El Baradei, “Durum giderek kötüleşiyor. Polis ve asker nerede” diye sordu. Ancak, Mübarek rejiminde oldukça “cakalı” olan polisler, karakollarının isyancılarca yakılmasından sonra ortalıkta dolaşmaya bile korkuyor.

  Arap Baharı soluyor mu?

  Washington Post gazetesi ise, Arap halk ayaklanmalarının doğurduğu iyimser havanın artık kaybolduğunu savundu. Gazeteye konuşan analistlere göre, Mısır ve Tunus’taki diktatörlerin çok çabuk devrilmesi Bahreyn, Suriye, Yemen ve Lİbya’daki gibi diğer otoriter rejimleri ürküttü ve gösterilerde orantısız şiddet kullanılmasına yol açtı. Mısır’da dinler arası çatışma ve anarşi patlak verirken, Tunus’ta bile demokratik geçişin yavaşlığı halkın yeniden kıpırdanmasına yol açıyor. Bu durum da diktatörlerin hala ipleri elinde tuttuğunu gösterdi. Katarlı uzman Selman Şeyh, “Hızla bir yol ayrımına geliyoruz. Bu ayrım kanlı ve uzun olacak” dedi.

  First Lady Suzan kalp krizi geçirdi

  Mısır'da yolsuzlukla mücadele kurumu, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in karısının, yolsuzluk iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında 15 gün gözaltına alınıp  Kahire Cezaevi’ne götürüleceği açıkladı. Ancak Suzan Mübarek açıklamadan kısa süre sonra kalp krizi geçirdi ve yoğun bakıma alındı.
  Adalet Bakanlığı önceki gün, Hüsnü Mübarek ile eşinin yasadışı yollarla büyük servet edindikleri şüphesiyle sorgulandığını bildirmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı