Dünya Haberleri

  Devretti ama gitmedi

  Hürriyet Haber
  11.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dün istifa edeceği söylentileri yayılan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek geceyarısı “eylüle kadar bir yere gitmeyeceği” mesajını verdi. Söylentilerin ardından erken kutlamaların yapıldığı Tahrir’deki kalabalık bu açıklama üzerine “Yallah, yallah (haydi, haydi) “Erhal” (Git)” nidalarıyla meydanı inletti.

   

  MÜBAREK BÖYLE KURTULMUŞTU / WEB TV               

  BİR YANDA HAYAL KIRIKLIĞI BİR YANDA ÖFKE / FOTO GALERİ     

  GÜNLERDİR meydanlarla yatıp kalkan Mısır’da dün akşama doğru Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in istifa edeceği haberleri yayıldı. Ancak geceyarısı devlet televizyonuna çıkıp halka seslenen Mübarek, yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman’a devredeceğini ve geçiş döneminin de eylüle kadar noktalanacağını söyledi.
  Devlet televizyonundan halka seslenen Mübarek, protestocuların taleplerini karşılamak için, Anayasa’nın 6 maddesinde değişiklik yapılmasını istediğini belirtti. “Başkanlık yetkilerinin anayasada öngörüldüğü üzere başkan yardımcısına devrinin bir zorunluluk olduğunu görüyorum” diyen Mısır’ın zor durumdaki lideri Mübarek, güvenlik durumu imkan verince, birçok kesim için çekilmez hale gelen olağanüstü halin kaldırılacağını kaydetti.
  Şehitlere üzüldüm
  Konuşmasına halkıyla ve gençlerle gurur duyduğunu belirterek başlayan Hüsnü Mübarek’in, son haftalardaki olaylarda hayatını kaybedenlerden bahsederken “şehitler” demesi dikkat çekti. “Şehitler ve yaralılar için onların aileleri kadar üzüldüm” diyen Mısır Devlet Başkanı, göstericilere karşı şiddet kullananlara “acımayacağını ve cezalarını vereceğini” belirtti.
  Tahrir Meydanı’nda toplanan protestoculara da, TV’den yaptığı konuşmada özel olarak hitabeden Mübarek, “taleplerinde ve yapmak istediklerinde samimi olduklarına inanıyorum” dedi.
  Ülkenin adım adım, iktidarın barışçıl biçimde devredilmesi sürecinden geçtiğini söyleyen Mübarek, bunda başarılı olununcaya dek Anayasa’ya sadık olunacağını belirtti. Mübarek, muhalefet ile diyalog halinde olduklarını, bu diyaloğun, krizin çözümü yolunda bir ön oydaşma sağladığını ifade etti. Mübarek, protestolar sırasındaki şiddet eylemlerinin ve yağmaların  arkasında yer alanların cezalandırılacağını belirtti.
  Yallah, yallah
  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek geceyarısı konuşmasında “eylüle kadar bir yere gitmeyeceği” mesajını verdi. Erken kutlamaların yapıldığı Tahrir’deki kalabalık alana kurulan amfi sisteminde heyecanla dinlediği bu açıklama üzerine “Yallah, yallah” (haydi, haydi) “Erhal” (Git)” nidalarıyla meydanı inletti, büyük protesto gösterisinde bulundu.

  Darbe oldu söylentileri

  DÜN ülkede söylentiler birbirini izledi. Mübarek’in istifa edeceği haberlerine paralel olarak devlet başkanını buna aslında ordunun zorladığını, dolayısıyla ülkede askeri bir darbe olduğunu ifade edenlerin sayısı küçümsenemeyecek kadar çoktu. Hatta uluslararası ajanslar Mübarek’in gidişine sevinen muhaliflerin askeri darbeyle morallerinin bozulduğuna ilişkin değerlendirmeler geçti ve askerin bundan sonra izleyebileceği yollar üzerine senaryolar üretti.
  Bu senaryolara esas teşkil eden somut gelişme ise “başkomutan” Mübarek olmadan saatlerce toplantı yapan Yüksek Askeri Konsey’in açıklaması oldu. Mısır ordu sözcüsü devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, “ulusu korumak ve halkın meşru taleplerini desteklemek için gerekli önlemleri alacaklarını” söyledi.

  SÜLEYMAN: Evlerinize DÖNÜN

  MISIR Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in yetkilerini devrettiği yardımcısı Ömer Süleyman, Mübarek’in konuşmasından hemen sonra devlet televizyonundan seslendiği protestoculara “Evlerinize dönün” çağrısı yaptı. Mısır halkına birlik beraberlik mesajları veren Süleyman, “Artık geleceğe bakın” diye konuştu. İktidarın barışçıl devri için elinden geleni yapacağına söz veren Süleyman, halkın taleplerinin diyalog yoluyla yerine getirileceği konusunda da taahhütte bulunarak, bu diyaloğun başladığını ve bir “yol haritasının” belirlendiğini ifade etti.

  Tahrir’den tepkiler

  BAŞKENT Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda toplanarak akşamüzeri gelen istifa haberlerini kutlayan kalabalık, Mübarek’in konuşmasını önce büyük bir sessizlikle izlemeye başladı. Ancak konuşma ilerledikçe sessizliğin yerini şaşkınlık ve hayal kırıklığı aldı. Mübarek’in koltuğunu bırakmaya niyetinin olmadığı anlaşılınca protesto çığlıkları yükseldi. Kimileri Arap dünyasında hakaretin en açık ifadesi olan ayakkabılarını çıkarıp havaya fırlattı. Hüsnü Mübarek’in konuşması bitince de bütün meydan hep bir ağızdan “Git, git, git” diye haykırdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı