Dünya Haberleri

DÜNYA

  Devletin zirvesinden Paris'e Ermeni mektubu

  Hürriyet Haber
  19 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Şubat 2000 - 00:01

  FRANSIZ yönetiminin sözde Ermeni soykırımını kabul eden yasa tasarısını yaklaşık iki sene sonra iç politik endişeler nedeniyle tekrar Senato'ya getirme girişimine karşı, Türkiye harekete geçti.

  TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Kamran İnan'ın, dün kendi muhataplarına yazdığı mektupların ardından, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac'a, Başbakan Bülent Ecevit de meslektaşı Leonel Jospin'e birer mektup göndermeye hazırlanıyor.

  Devletin zirvesinden Fransız yönetimine gönderilen mektuplarda, Ermeni yasa tasarısının Fransız Senatosu'na gelmesinin ilişkileri ciddi biçimde zedeleyeceğine dikkat çekiliyor. Mektuplarda, Fransızların bu tür bir girişiminin son dönemdeki siyasi ve ekonomik alanda oluşan olumlu atmosferi ciddi biçimde zedeleyeceği dile getiriliyor.

  İLİŞKİLERİ BOZAR

  Ermeni tasarısının 22 Şubat'ta Senato'nun gündemine gelmesi bekleniyor. Ecevit ve Demirel'in önümüzdeki bir iki gün içinde Paris'e ulaşması beklenen mektuplarında da, bu konunun gündeme alınması ve sonuçlanmasının Türk-Fransız ilişkilerine büyük zarar vereceğine işaret ediliyor.

  Mektuplarda, özellikle Türkiye'nin Helsinki'deki AB adaylığı ve öncesinde Fransa'nın dostane tutumu hatırlatılarak, bu girişimin hiç başlamaması isteniyor. Demirel ve Ecevit'in mektuplarında, Chirac'ın Türkiye'ye gelmesinin gündemde olduğu bir dönemde, Fransa'nın bu girişiminin aynı zamanda Kafkaslardaki barış ve istikrarı olumsuz olarak etkileyeceği belirtiliyor. Ankara'da Fransız Büyükelçi de önceki gün konu ile ilgili Dışişlerine çağrıldı. TBMM de Fransız Senatosuna karşı bir bildiri yayınlamaya hazırlanıyor.

  SEÇİM YATIRIMI

  Diplomatik kaynaklar, Fransızların, yasa tasarısını iki seneden sonra tekrar ısıtıp Senato'nun gündemine getirmesini yaklaşan yerel seçimler öncesi bu ülkede yaşayan Ermeni nüfusuna yönelik popülist politikalara bağlıyor. 1998 Mayısında Fransız Meclisi'ne gelen yasa tasarısı Senato'ya sevkedilmek istenmiş ancak Ankara'nın yoğun baskısı nedeni ile askıya alınmıştı.

  Gine-Bissau'da devir teslim

  BATI Afrika ülkelerinden Gine-Bissau'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Kumba Yala (sağda) yemin ederek göreve başladı. Tören sırasında Yala ile, seçimlerde yenilgiye uğrattığı Malam Bacai Sahna (solda) kürsüye alkışlar arasında el ele geldiler. Böylece, 1999 yılının Mart ayında yapılan askeri darbeden sonra iktidar, sandık başında ve kardeşlik havası içinde, sivillere geçmiş oldu. Yala'nın en önemli rakibi olan Sahna, Başkan Joao Bernardo Vieira'yı deviren darbeden beri vekaleten devlet başkanlığı görevini yürütüyordu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı