Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Devleti komitacı olmakla suçladı

  Hürriyet Haber
  16 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Şubat 2000 - 00:01

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Batman olayının ardından Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le ayrı düşen görüşlerine açıklık getirdi. Yılmaz, ‘komitacı’ anlayışıyla devletin başı her belaya girdiğinde ortaya çıkıp hukuku zorlamanın yanlış olduğunu söyledi. Yılmaz, devletin kendisiyle hesaplaşması gerektiğini belirtti. Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ‘devletin savunma psikozunu’ bir tarafa bırakması gerektiğini belirten Yılmaz, özetle şunları söyledi:

  FAYDADAN ÇOK ZARAR

  Devlet geleneğinde komitacılık denen kötü bir anlayış var. Devletin çeşitli nedenlerle başı belaya girdiğinde bir takım vatansever vatandaşlar, ortaya çıkıp hukuku zorlayarak devleti kurtarmaya çalışmışlardır. Ancak tarih gösterdi ki, bu işler temiz duygularla yapılsa dahi, devlete ve millete faydadan çok, zarar getirmiştir.

  HUKUKU DIŞI KİŞİLER

  Devlet herhangi birinin hukuk dışı konumunu kabul ederse, görülmüştür ki, o kişiyi durdurması mümkün değildir. Bugün ona devlet adına hukuk dışı işler yaptırılırsa, bu kişilerin devlete rağmen hukuk dışı işler yapması engellenemez. Batman, Hizbullah, çete ve Susurluk olaylarını değerlendirirken, bu tür hataları gözden uzak tutmamalıyız.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı