Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Devleti değil insanı kolla

  Hürriyet Haber
  11 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ocak 2012 - 00:27

  Avrupa Konseyi’nin İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, Türkiye’de yargı sistemiyle ilgili yayımladığı raporunda Türkiye’de hakim ve savcıların kararlarını alırken insanı korumak yerine, devleti kolladıkları yönünde bir düşünce biçimi içinde oldukları eleştirisi yaptı.

  Dün Strasbourg’da yayımlanan raporda, Türkiye’de önemli reformların yapılmasına rağmen, halen bir çok yasa ve uygulamaların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına uymadığını belirten Hammarberg, yargıçların ‘devleti kollama’ yönündeki reflekslerinin insan hakları ihlalleri yarattığını vurguladı. Davaların ve tutukluluk sürelerinin uzunluğunun ‘kaygı verici’ olduğunu belirten raporda şu görüşlere yer verildi:

  Tutuklama yerine diğer seçenekler gözönüne alınmalı.
  10 yıla kadar giden tutukluluk sürelerinin azaltılması için düzenlemeler yapılmalı.
  Terör ve suç örgütleriyle ilgili yasalardaki tanımlamalar, mahkemelere geniş bir yorum alanı bırakıyor. Bu durum endişe verici insan hakları ihlalleri yaratıyor.
  Adil yargılama hakkı garanti altına alınmalı.
  Şüphelilerin kendilerine yöneltilen suçlamalara ilişkin delillere ulaşamaması büyük sorun. Savunma hakkına özen gösterilmeli.
  Gözaltı soruşturmalarının kayıt altına alınması sağlanmalı.
  Gizli tanıkların ifadelerine göre dava açılması ve telefon dinlemelerin bireylerin özel hayatlarını ihlal eder boyutlara gelmesi büyük sorun.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı