Gündem Haberleri

  Devlete uzanan el kırılır

  Hürriyet Haber
  01.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bombalı saldırıya uğrayan Jandarma Bölük Komutanlığı'nda incelemelerle bulunan Cumhurbaşkanı Demirel, ‘‘Askerimin bir düğmesi kopsa, devletin onuruyla oynanmış sayarım’’ dedi. Demirel, devletin güçlerine uzanan ellerin kırılacağını, yapılanan kimsenin yanına kalmayacağını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, teröristlerin bombalı saldırısına uğrayan Gaziosmanpaşa İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı'nda dün incelemelerde bulundu. Askerlere geçmiş olsun dileklerini ileten Demirel, ‘‘Eğer benim askerimin bir düğmesi koparılırsa o düğme devletindir, devletin onuruyla oynanmış sayarım. Devlete uzanan el kırılır. Devletin güçlerine uzanan el, devlete uzanmıştır ki, o da kırılır’’ dedi.

  İstanbul'u dün baştan sona katederek, 10 ayrı temel atma ve açılış törenine katılan Demirel, saldırıya uğrayan Küçükköy'deki karakolda, askeri törenle karşılandı. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fikret Özden Boztepe ve İl Jandarma Alay Komutanı Baki Onurlubaş'tan olayla ilgili bilgi alan Demirel, İstanbul Valisi Kutlu Aktaş'ın, olayın faillerinin belirlendiğini söylediğini de bildirdi. Türkiye'nin huzuruna ve kamu düzenine musallat olanların bulunduğunu ve bunların önlerinde en büyük engel olarak devletin kanun kuvvetlerini gördüklerini belirten Demirel, ‘‘Bunlar Türkiye'nin düşmanıdır. Türkiye'nin polisine, jandarmasına, askerine silah atabilmek, onlara bomba atabilmek çılgınlıktır’’ dedi. Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Bu saldırı yanımıza kalacaktır diye düşünülüyorsa, bu hayaldir. Eğer benim askerimin bir düğmesi koparılırsa o düğme devletindir, devletin onuruyla oynanmış sayarım. Ve onu yapanların da yanına kalmaması için devletin bütün gücü hareket halinde olur. Herkes bunu böyle bile. Yoksa bu çeşit işlerden devletin endişe edeceği birşey olmaz. Sokaktan geçerken buraya bomba atmak marifet mi? Yanına kalmaz.’’


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı