Gündem Haberleri

  Devlete küsülmez

  Hürriyet Haber
  19.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay “Kürt Açılımı” görüşmelerini Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi ziyaretiyle sürdürdü.

  Çelebi hazırlanan 11 sayfalık dosyayı Atalay’a verdi. 45 dakika süren görüşmenin ardından Bakan Atalay, yıllardır yaşanan sorunun sadece AK Parti’nin değil Türkiye’nin sorunu olduğunu belirtti. Atalay, çözüm yolları bulabilmek için siyasi parti liderlerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerine ihtiyaçları olduğunu söyledi. Çelebi de “Bu hepimizi ilgilendiren bir Türkiye sorunudur. Devlete küsülmez arkadaşlar, devlet bizim devletimiz, ülke bizim ülkemiz. En çok bedel ödeyen sendikayız. Onlarca yıldır sorunun çözümünü istedik. Bugün geç kalınmış görünse bile her bir damla kanın engelleneceği bir adım olarak görülmeli” diye konuştu. İlk tur görüşmelerini bu hafta sonu tamamlayacak olan Atalay yakında ikinci tura başlayacak. Atalay, görüşme sonrası Ankara’da Ak Parti Genel Merkezi’nde parti yöneticileri ve milletvekillerine açılım konusunda bilgi verdi. İkinci turda daha önce görüşmediği isimlerle bir araya geleceğinin işaretini veren Atalay, ilk tur izlenimlerini anlatırken de temaslarının kendisini çok mutlu ettiğini belirtti, sürece ilişkin de “çok umutluyum” dedi.

  Yeni anayasa

  ÇELEBİ’nin Atalay’a verdiği Kürt Sorunu raporunda DİSK’in çözüm önerileri yer alıyor. Raporda özetle şu sözlere yer veriliyor: “İktidarın bu açılım ile birlikte, 1 Mayıs kutlamalarını yasaklamayan, sendikal hak ve özgürlükler konusunda adım atan bir tutum alması da gerekmektedir. Kürt sorunun çözümü, yeni ve demokratik bir Anayasa ile beraber sürdürülmelidir. Kürt dilinin kullanılmasının önündeki engeller kaldırılmalı, koruculuk dağıtılmalı, toprak reformu yapılmalıdır.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı