Eğitim Haberleri

  Devlet yurtlarında 310 bin 418 öğrenci kalıyor

  AA
  10.06.2013 - 10:37 | Son Güncelleme:

  81 ilde 349 tane yurtta toplam 310 bin 418 öğrenci kalıyor.

  Eskişehir’de Dumlupınar Öğrenci Yurdunu ziyaret eden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürü Recep  Kaymakcan, " 81 ilde 349 tane yurdumuz bulunuyor, biri KKTC de. Yurtlarımızda 310 bin 418 öğrencimiz kalıyor. Yeni yurt yapım çalışmalarımız devam ediyor" dedi. Eskişehir'deki yurtlarda ise, toplam 7 bin 28 öğrencinin kaldığını belirterek, "Yurtlarımız şu anlamda cazip, öğrencilerimizden 111 lira ile en yüksek 189 lira arasında para alıyoruz. Üstelik aylık 200 lira yemek yardımı veriyoruz" diye konuştu.

  Kaymakcan ve beraberindekiler yurtlar hakkında bilgi aldıktan sonra, yurt odalarını gezerek, öğrencilerle görüştü. Yurt bahçesinde Somalili öğrencilerle karşılaşan Kaymakcan, öğrencilere yurttan memnun olup olmadıkları sorusuna "çok güzel, çok memnunuz" yanıtını aldı.

  Öğrenci yurtlarına ‘otel konforu’

  YURTKUR Genel Müdürü Kaymakcan, bütün öğrenci yurtlarının en fazla 3 kişilik olmasını hedeflediklerini belirterek, yeni yapılan yurtların otel konforunda olduğunu söyledi. Kaymakcan, mevcut öğrenci yurtlarının 4-6 kişilik olduğunu belirterek, yeni yapılan yurtların standartlarını yüksek tuttuklarını söyledi.
  İnşaatı tamamlanan ve Kalkınma Bakanlığı’ndan onay beklenen standardı yüksek 38 yeni yurdun, yakında açılacağını belirten Kaymakcan, "Yeni yapılan yurtlarımızın hepsi tek veya 3 kişilik odalı otel konforundadır. Lisans üstü öğrencileri için tek kişilik odalar, diğer öğrenciler için de 3'er kişilik odalar olacak. Odaların içinde banyo, tuvalet, buzdolabı bulunmaktadır. Ayrıca yatak olarak ranza sistemi yok, odalarda bazalı sistem dediğimiz ahşap karyolalar yer alacak" diye konuştu.
  Mevcut yurtların standartlarının yükseltilmesi konusunda da çalışmaların devam ettiğini anlatan Kaymakcan, şunları söyledi:
  "Bu tip iyileştirmeler birden bire yapılamıyor, bütçe imkanlarıyla doğrudan alakalı. 6 kişilik odaları 2'ye düşürdüğümüzde 600-700 öğrenci dışarıda kalır. Bu yüzden yurt yapmaya ve özellikle meslek yüksek okullarının bulunduğu ilçelerimizde 15 yıl süreyle bina kiralamaya devam ediyoruz."

  "1 Milyon 304 bin öğrenciye kredi veriyoruz"

  Öte yandan YURTKUR olarak, üniversite öğrencilerine sadece yurt hizmeti vermediklerini anlatan Kaymakcan, 432 bini burs olmak üzere, 1 milyon 304 bin kişiye kredi verdiklerini açıkladı.
  Kaymakcan, verdikleri hizmetin "sosyal devletin gereği" olduğunu belirterek, şunları söyledi:
  "Gençlerimiz bizim için önemli, geleceğimiz onlar. Bu konuda sayın Başbakanımız ile Gençlik ve Spor Bakanımız da gençlere değer ve önem veriyor. Biz de sadece yurtiçinde öğrenim gören öğrencilerimize değil, yurtdışına okumaya giden öğrencilerimize de burs ve kredi veriyoruz."

  Eskişehir'e bin 500 kişilik yeni öğrenci yurdu

  Kaymakcan, Eskişehir'e Anadolu Üniversitesi (AÜ) 2 Eylül Yerleşkesi yanında 210 bin metrekarelik arsa üzerine bin 500 kişilik yurt yapılması için ihale çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Yunus Emre Yerleşkesi'nin içine ise, 500 kişilik iki bloktan oluşan yurt yapılacağını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı