Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Devlet ve ciddiyet

TAYYİP Bey hani Ergenekon’un savcısıydı?

Niye gönüllü olarak üstlendiği bu görevi yerine getirmiyor?

Belgenin orijinali ortada olmadığına göre bunu kimin imal ettiğini niçin araştırmıyor?

Kendisine bağlı olan bir kurumun onurunu zedelemek için düzenlenen iftira belgesini hazırlayanları, basına sızdıranları neden bulup çıkarmıyor?

Günlerce yer yerinden oynatıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri yerden yere vuruldu.

Yeri göğü inleten Başbakan ve AKP şürekâsı belgeyi şimdi ağızlarına bile almıyorlar.

Onların devlet anlayışı bu kadar.

Türk Silahlı Kuvvetleri kurum olarak bunun peşini bırakmamalı.

Bu konuda her türlü hukuki girişimlerde bulunmalı.

İftiracılar mutlaka milletin önüne çıkartılmalı.     

 

Bir gece yarısı oldubittiyle Meclis’ten geçirilen askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa konusunda herkes allame. Ahkâm üstüne ahkâm kesiyorlar.

Bu işi Türkiye’de en iyi bilen AİHM eski yargıcı Rıza Türmen ise şöyle diyor:

“CMK 250. maddede yapılan ve onaylanan değişiklik Anayasa’ya aykırı, AİHM kararlarına uygun değil ve AB istemlerini aşıyor.

Neresinden bakarsanız bakın, mızrak bir türlü hukuk çuvalına sığmıyor.”

 

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, THY yönetiminin uygulamaları ile ilgili Maliye Bakanı’na bir soru önergesi verdi ve 8 soru sordu.

Soru önergesi özetle şöyle: 

“Türk Hava Yolları 45 yaş üstü çalışan personel istemediğinden dolayı, tecrübeli personeline 45 yaşına gelmeden emekli olmaları için baskı yapıyor.   

THY’de ‘gizli’ ibareli yazılar ile çalışanlara ‘Çalışmalarınızdan verim alınamamakta ve hizmetinizden istifade edilememektedir’ denilip savunma isteniyor. THY’de, tanımlı görevlerin, yasal emeklilik yaş hadleri nelerdir?

Bu durumda bırakılan insanların sayısı ne kadardır?

Havacılık gibi çok ciddi tecrübe gerektiren bir sektörde, tecrübe sahibi bu özverili çalışanlarımızın hukuksuz ve zoraki emekli edilerek, yerlerine 2003 yılından bu yana toplam kaç kişi işe alınmıştır?

Hukuksuz ve baskı altında, zorla genç yaşta emekliliği istenen tecrübeli THY personelimizin bu mağduriyetleri ne zaman, ne şekilde giderilip, bu durum kamuoyu ile paylaşılacaktır?

Alınan yeni personel herhangi bir eğitim almadan hemen göreve başlayamayacağına göre, mevcut personelin iş yükü daha da artacak ve aksamalar meydana gelebilecektir. Halen görevdeki personelin çalışma ve dinlenme saatleri nedir?

THY, dışarıdan, üçüncü kişilerden hangi hizmetleri satın almakta ve bunun karşılığı olarak yıllık ne kadar ödeme yapmaktadır? Bunların eğitim, yaş ve şu anki görevleri nelerdir?

 

Bu çok önemli konuda verilen soru önergesine Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı’nın verdiği yanıt aynen şöyle:    

“1.2.3.4.5.6.7.8- Türk Hava Yolları A.O. (THY’)’nın % 49,12 oranındaki hissesi kamuya ait olup, Şirket faaliyetleri özel hukuk hükümlerine göre yürütülmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini takdir ve tensiplerinize arz ederim.”

X