Dünya Haberleri

  Devlet töreniyle fırında yaktılar

  İhsan EKİCİ/ VİYANA, (DHA)
  18.10.2008 - 15:49 | Son Güncelleme:

  Aşırı alkol alıp, aşırı hız yapıp kaza sonucu ölen Avusturya'nın aşırı sağcı lideri Haider'in cenze töreni farklı bir düzenle yapıldı. Sonunda Haider, devlet töreniyle fırında yakıldı.

  Farklı bir cenaze töreni

  Avusturya'nın Geleceği İçin Birlikte Hareket Partisi (BZÖ) Genel Başkanı ve Kaernten Eyalet Başkanı aşırı sağcı, 58 yaşındaki Jörg Haider'in cenazesi, vasiyeti üzerine devlet töreni ardından fırında yakıldı.

  Haider'in cenaze törenine Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Başbakan Gusenbauer, bakanlar, parti liderleri ve Eyalet Başkanları da katıldı.

  Cenaze töreni Haider’in başkanlığını yaptığı Kaernten’ın başkenti Kalgenfurt kentinde yapıldı. Neuen Platz dom Kilisesi önünde düzenlenen devlet törenine çok sayıda Avusturyalı da katılarak Haider ailesine destek verdi.

  Küllerinin yarısı eski Nazi partisi üyesi babasının mezarında dağıtıldı

  Jörg Haider’in vasiyeti üzerine cenazesi yakıldı ve küllerinin yarısı Kaernten eyaletinin muhtelif yerlerine yarısı da bir kavanoz içerisinde eski Nazi partisi üyesi olan babasını mezarının yanına dağıtıldı.

  Geçirdiği trafik kazası sonucu boynu kırılan ve göğsünden yaralanan Jörg Haider kaza yerinde ölmüştü.

  Avusturya siyasetinde Yahudi ve yabancı düşmanlığı ile ön plana çıkan ve girdiği her seçimde oy patlaması yapan Haider dünya gündemine oturmuştu.

  Irkçı söylemleri yüzünden tüm dünyada tepki gördü

  1999 seçimlerinde ilk defa katıldığı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) büyük başarı elde etmiş ve koalisyon hükümetinde anlaşma yapılmıştı. Ancak, ırkçı söylemlerini esirgemeyen Haider’i başta Avrupa olmak üzere tüm dünya boykot etti.

  Haider’in hükümette yer almasına uluslararası ilk tepki İsrail’den gelmiş ve İsrail Büyükelçilisini geri çekmişti. Her alanda boykotla karşılaşan Avusturya bu baskılara daha fazla dayanamadı ve Jörg Haider’i siyaset sahnesinde pasifize etti.

  Koalisyonda yer alacaktı

  Haider parti başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı ve başkanlığını yaptığı Karnten eyaletine çekildi. Bu yılki seçimlerde sahneye çıkan Haider bu sefer BZÖ partisini kurdu. Yeni partisi de genel seçimlerde oy patlaması yaptı ve ilk kez katıldıkları seçimlerde tam 21 milletvekilini meclise sokmayı başardı. BZÖ aldığı 522 bin 933 oyu yansıtan yüzde 10.7 ile dördüncü büyük parti oldu. Yabancı karşıtı politikaların prim yaptığı Avusturya’da diğer aşırı sağcı FPÖ ile birleşmeyi düşünmeye Haider ölmeden önce kurulacak koalisyon için pozisyonlarını belirleme çalışmaları yapıyordu.

  Kanında 1.8 promil alkol bulundu

  Jörg Haider’in trafik kazası geçirdiğinde aşırı alkollü olduğu ortaya çıktı. Kanında 1,8 promil alkol bulunan Haider'in kaza yapmadan önce bir homoseksüel barında içtiği iddia edildi. Olay gecesi uyuşturucu kullandığı iddiaları Avusturya basınında yer aldı. Ailesi gazeteler aleyhine dava açtı. Eyalet Başbakanı olarak yasaları çiğnemesi dikkatleri çekti. Haider yabancıların trafik suçlarından yurt dışı edilmesini savunuyordu.

  Aşırı alkol alan, aşırı hız yapan yabancılar sınır dışı ediliyor

   Eğer ırkçı lider yabancı olsaydı, alkollü araç kullanmak, hız sınırını aşmak (70 kilometre gidilebilecek yolda 142 kilometre hız yapmıştı) suçlarından sınır dışı edilmesi gerekiyordu. 15 milyon Euro’luk mirası da iki kızı ve eşi arasında nasıl paylaşılacağı polemik konusu oldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı