Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Devlet teşekkürü

  Hürriyet Haber
  28.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yaptıkları hizmetlerden dolayı ‘‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası’’ verdiği işadamlarına, ‘‘Türkiye'nin imajı için yarışmaları’’ çağrısında bulundu. Madalya verilmesi nedeniyle Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törene TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin ile 7 bakan da katıldı. Demirel, törende yaptığı konuşmada Cumhuriyetin 74. yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk Devleti'nin imajını değiştirmeye, yükseltmeye ve Türkiye'nin milli menfaatlerine hizmet vermiş olan vatandaşlara Devlet Üstün Hizmet Madalyası tevcih edeceklerini belirtti. Demirel şöyle devam etti: ‘‘Devletin yücelmesine ve milli menfaatlere hizmeti olan Türk vatandaşları sadece burada bulunan vatandaşlar değildir. Ama bir seçim yapıldı ve bu seçim neticesinde ilgili prosedür ikmal edildi. Yarın başka vatandaşlara da vereceğiz. Her sene buna devam edeceğiz. Sizden ricam bu hizmetlerinizi sürdürmenizdir.’’

  Birbirinizle yarışın

  Demirel, daha sonra, madalya almaya layık görülen 34 işadamına, madalyalarını tek tek verdikten sonra da tekrar söz alarak, ‘‘Biliyorum, yaptığınız hizmetler karşılığında size ne yapsak azdır. Ama vatandaşların devletin milli menfaatlerini korumak ve imajını düzeltmek için birbiriyle yarışmasını istiyoruz’’ dedi. Devletin bu hizmetler karşılığında yapabildiği en üstün şeyin madalya vermek, onun dışında da teşekkür etmek olduğunu sözlerine ekleyen Demirel, ‘‘Atatürk'ün bu mekanında beni en fazla heyecanlandıran etkinliklerden biri de bu madalya töreni oldu’’ dedi. Madayla sahiplerinden Mehmet Kemal Dedeman, Cumhurbaşkanı'ndan ödül aldıktan sonra heyecanlandığını belirterek, 1901 doğumlu olduğunu söyledi, ‘‘Mutluluğumu ifade edemem. Gevezeliğimi bağışlayın’’ diye konuştu. Yerine otururken, TBMM Başkanı Hikmet Çetin'le karşılaşan Dedeman, ‘‘Yiğit alnından öpülür’’ diyerek öptü. Daha sonra da, ‘‘Burda bir yiğit daha var’’ diyerek Demirel'in yanına bir kez daha gitti, onu da aynı şekilde öptü ve bir de dua kitapçığı verdi. Başbakan Mesut Yılmaz ve hükümete de madalyalara ilişkin Bakanlar Kurulu kararının çıkmasındaki katkılarından dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı, ‘‘Toplu fotoğrafsız olmaz’ diyerek yanına Çetin ve Yılmaz'ı da alıp fotoğraf çektirdi. Demirel, törene katılanlara verilen resepsiyona da evsahipliği yaptı.

  Demokrasinin önüne yaprak gerekmez

  Cumhurbaşkanı Demirel, dün mizah yazarı Mert Ali Başarır'ın sorularına verdiği esprili yanıtlarla konuklara tebessüm ettirirken, Nasreddin Hoca'nın kavuk ve cüppesini giyerek ‘‘Fahri Mizah Doktoru’’ oldu. Ankara Dedeman Oteli'nde düzenlenen ‘‘17. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması Ödül Töreni’’ne katılan Demirel, Nasreddin Hoca'yı aratmadı. Başarır'ın kendisine şapka sözü verdiğini hatırlatması üzerine ‘‘Getirin şapkamı çocuklar’’ diyen Demirel, fötrünü Başarır'a hediye etti. Kendisine hediye edilen kavuğu alan Demirel, ‘‘Artık bunu sallayacağım’’ diye espri yaptı. Demirel, Başarır'ın daveti üzerine sahneye çıkarak sorularını yanıtladı. ‘‘Demokrasinin önü açılsa, yaprak mı koymak gerekir’’ diyen Başarır'a, Cumhurbaşkanı ‘‘Öyle kalsın daha iyi’’ karşılığını verdi ve Roosevelt'in bir gün banyodan çıkan Churchill'in odasına girip onu çıplak görünce, ‘‘Affedersin’’ dediğini ancak, İngiltere Başbakanı’nın ‘‘Gel, gel. Zaten saklı kalmış bir şeyimiz’’ yok dediğini anlattı. Eşber Yağmurdereli'nin durumu ile ilgili bir soru üzerine de Cumhurbaşkanı, ‘‘İnsanı hapse koyan ne bakan, ne yargı organıdır. Bazı suçlamaları yaparken dikkat etmek gerekir’’ dedi. ‘‘İnsanın bir sürü kızı olunca, biri defolu çıkabiliyor değil mi?’’ sorusu üzerine, ‘‘İşin içinden çıkamadım’’ diyen Demirel, Tansu ve Özer Çiller çiftiyle ilgili esprileri de tepkisiz dinlemekle yetindi.

  Üstün Hizmet Madalyası aldılar

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından törenle Devlet Üstün Hizmet Madalyası alan işadamları şöyle: Sakıp Sabancı, Hacı Sabancı, Kamil Yazıcı, İzzet Özilhan, Rahmi Koç, Erol Üçer, Ali Osman Sönmez, Oğuz Gürsel, İbrahim Bodur, Osman Boyner, Mehmet Kemal Dedeman, Mehmet Ali Molay, Suna Kıraç, Çetin Berkmen, Salih Recep İşgören, Şarık Tara, Aslan Önel, Selçuk Yaşar, Asım Kocabıyık, Şükrü Şankaya, Cavit Çağlar, Nuri Cıngıllıoğlu, Ayhan Şahenk, merhum Sani Konukoğlu adına oğlu Abdulkadir Konukoğlu, Feyyaz Berker, Necati Akçağlılar, Halis Toprak, Sefer Ulusoy, Nihat Gökyiğit, merhum Nejat Eczacıbaşı adına Faruk Eczacıbaşı, Şakir Eczacıbaşı, Mehmet Başman, Nurettin Çarmıklı ve Aslan Ekşioğlu. Daha sonra törene katılanlar Cumhurbaşkanı Demirel'le hatıra fotoğrafı çektirdiler.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı