Devlet tehdit etmeyecek vergisini düzenli ödeyen KOBI ‘faizsiz’ kredi alacak

Hürriyet Haber
17.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TOBB Genel Kurulu’nda partisinin sanayi stratejisini açıkladı ve gelir idaresini kesinlikle özerkleşti-receklerini anlattı. Kılıçdaroğlu, “Korkutan devlet değil, korkan mükellef değil, özgürlükçü bir hükümet, ülke istiyoruz” dedi.

TOBB 66. Genel Kurulu’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Korkutan devlet değil, korkan mükellef değil, özgür, özgürlükçü bir hükümet, ülke istiyoruz. Özgürlüğü sınırlarsanız, demokrasiye en büyük darbeyi vurmuş olursunuz” dedi. Türkiye’de ekonominin iyi yönetilmediğini savunan Kılıçdaroğlu, “Eğer bir ekonomi iyi yönetilirse 9 yılda 4 kez mali af çıkmaz. Kim vergisini ödemek istemez, kim sigorta primini ödemek istemez. Ödeyemiyor, dünyanın faizini yüklüyorsunuz üstüne, sonra hayat kilitleniyor, ‘verginizi ödeyin’ diye mali af çıkarıyorsunuz” dedi. Sanayicileri “ekonominin kamu görevlisi” olarak tanımlayan Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında KOBİ’lere sıfır faizle kredi vereceklerini belirterek, iş adamlarının ödediği vergi, sigorta primi bir yıllık ne kadarsa, sonraki yıl o kadar sıfır faizli kredi alacaklarını söyledi. Asgari ücretteki vergiyi aşamalı yüzde 1’e indireceklerini de anlatan Kılıçdaroğlu, Gelir İdaresi Başkanlığı’nı özerkleştireceklerin SGK primlerini Gelir İdaresi’nin toplayacağını kaydetti.

Değerli TL ile övünmeyin

Türk Lirası’nın değerli olmasıyla övünüldüğünü ancak ABD’nin kriz döneminde para basarak doların değerini düşürdüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, “Biz sanayiciyi perişan ettik, bugün ülkeyi Çin mallarının pazarı haline getirdik. Birisi sizi kandırıyor, bedelini bu ülkenin sanayicisi çekti” diye konuştu. Sıcak paraya teslim olan bir ekonominin sağlıklı değil, kırılgan olacağını savunan Kılıçdaroğlu, hükümetin büyüme ve istihdam politikası olmadığını öne sürdü.

İş dünyasını ürkütüyorlar

Ekonomi bürokrasisinin dağınık olduğunu ve sağlıklı planlanmadığını savunan Kılıçdaroğlu, ekonominin sadece para politikasıyla yönetilmeye çalışıldığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, iş dünyasının sağlıklı eleştiri getirmekten ürktüğünü de ifade ederek, şöyle konuştu: “Neden ürktüğünüzü biliyorsunuz, ben de biliyorum. Ürktüğü için de ödediği vergilerin nereye harcandığını bilmiyor. Bu kayıt dışının dışında bir olay, bu demokrasi olayı, özgürlük olayı. Eğer iş dünyası sağlıklı eleştiri getiremiyorsa bu ülkede demokraside bir sorun var demektir, demokrasi kaliteli değildir. Bir ilde yaptığım ziyarette, ticaret ve sanayi odası başkanı toplantının basına kapalı yapılmasını istedi. ‘Basına açık yaparsak hükümeti eleştiremeyiz, eleştirirsek maliye memuru ertesi gün kapının önünde, geliyor ve bize ceza yazıyor’ dedi. Maliye memuru arıyor, ‘matrahı artır’... Artırmazsan geleceğim. Böyle şantaj düzeni olur mu? Korkutan devlet, korkan mükellef değil, özgür, özgürlükçü hükümet, ülke istiyoruz.”

İktisat bilen söylemezdi

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir başka TOBB Genel Kurulunda “Her işveren bir işçi alırsa işsizlik sorununu çözeriz” dediğini anımsatarak, “Bunu söyleyen kişinin iş dünyasından, ekonomiden, serbest piyasa ekonomisinden haberi yoktur. Siz, Başbakan böyle söyledi diye hemen gidip işçi aldınız mı? Zaten gelir elde ederse, ürettiğini satarsa ‘işçi almayın’ desen de alır ama kendisi ayakta zor duruyor, ithal mallarına karşı direnmeye çalışıyor” dedi.

Bu cari açık ‘duvara toslama’ sinyali veriyor

CARİ açığın, rekor kırdığının altını çizen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu durumun Türkiye ekonomisinin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, “Bu cari açık, Türkiye için felakettir. Bunu ben söylemiyorum, bu ülkenin yazmışları, okumuşları, sağduyu sahibi insanları söylüyor. Bu cari açık, yeni bir duvara toslama sinyali veriyor. Herkesi uyarmak da bizim görevimizdir” dedi.  Kılıçdaroğlu, aile sigortası projelerinin gerçekçi ve uygulanabilir olduğunu ifade ederek, bunun hesabını yaptıklarını belirtti ve kaynakları olduğunu vurguladı.

Peşin vergiyi kademeli kaldırırız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, enflasyon nedeniyle geçmiş yıllarda peşin vergi uygulamasının başlatıldığını belirterek enflasyondaki düşme nedeniyle artık bu peşin vergi uygulamasına son verilmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bunu kademeli olarak yapacağız. Saydam olacağız ve hesap vermeyi onurlu bir görev sayacağız. TBMM’de başkanlığını anamuhalefetin yaptığı kesin hesap komisyonu kuracağız ki hesap verilebilirlik gerçekten olsun” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı