Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Devlet sorunu çözmek istemiyor

  Faruk BALIKÇI/DİYARBAKIR
  06 Eylül 2013 - 01:01Son Güncelleme : 05 Eylül 2013 - 22:13

  KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık, operasyon olması halinde meşru savunma yapacaklarını, çatışmaların şiddetlenmesi halinde ise geri çekilen grupların yeniden gönderileceğini açıkladı.

  Bayık, AKP’nin paketlerle seçimlere kadar halkı oyalamaya çalıştığını ve Kürt sorununu çözmek istemediğini ifade ederek şunları söyledi: “Hükümet savaşmak istiyor. Bize karşı operasyon yapılırsa, karşılık vereceğiz. Meşru savunma hakkımızı kullanacağız. Çatışmalar şiddetlenirse, Irak’ın Kürt bölgesine çekilen grupları yeniden geri göndeririz. Biz bu sürecin devam etmesi için uğraşırken, Türk hükümeti ve devleti sürecin kesintiye uğraması için çalışıyor. Bu nedenle hassas bir aşamadan geçiyoruz. 1 Eylül’e kadar tarih verdik. Devlet ise şu ana kadar bir adım atmadı. Bu da şu anlama geliyor. Sorunu çözmek istemiyor. Ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz.”

  DEMİRTAŞ: “GERİ ÇEKİLME DURMADI”

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Bayık’ın yaptığı açıklamanın “geri çekilmeyi durdurma olmadığını söyledi. Bayık’ın sözlerinin “Gerillayı zor tutuyoruz, zor durduruyoruz” anlamına geldiğini iddia eden Demirtaş “Geri çekilmenin durdurulması ancak resmi bir açıklamayla olabilecek bir şeydir” dedi.

  Etiketler: pkk , Cemil Bayık , KCK
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı