Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Devlet merhameti yitirirse tiranlaşır

  Selçuk ŞENYÜZ / ANKARA
  26 Aralık 2014 - 01:37Son Güncelleme : 26 Aralık 2014 - 01:32

  BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, “Eğer devlet kudret sahibi olup da, şefkat ve merhametini yitirirse tiranlaşır, zorbalaşır” dedi. Devlet koruması altındaki gençlere yönelik istihdam için kura çekim törenine katılan Davutoğlu, şunları söyledi:

  ŞEFKAT ELİ UZANACAK

  “Birçoğumuz belki fark etmiyoruz, gençlerle karşı karşıya geldiğinizde istisnai olgular olduğunu düşünüyoruz. Hayır. Sosyal hayat içinde bütün gençlerimiz, bahsi geçen zorluklarla karşı karşıya kalma gerekçeleri ne olursa olsun sosyal hayatımızın ve geleceğimizin teminatlarıdır. Bu açıdan toplumumuzun her kesimini, bu gençlerimize sahip çıkma anlamında toplumsal duyarlılığı arttırmaya çağırıyorum. İnsanı yaşatmak şefkatle, merhametle olur. Sadece şefkat ve merhamet yetmez, kudretle olur. Eğer devlet şefkat ve merhamet sahibi değilse acizleşir. Eğer bir devlet kudret sahibi olup da şefkat ve merhametini yitirirse tiranlaşır, zorbalaşır. Çevremizdeki bir takım ülkelerde gördüğümüz bir takım tablolar ortaya çıkar.

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve bizim devlet geleneğimizin en önemli vasfı, şefkat ve kudreti birleştirmiş olmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir şefkat devletidir her bir vatandaşına şefkat eli uzanmaktadır, uzanacaktır.

  Kimsesiz kardeşlerimize, sosyal hayatta zorluklarla karşılaşıp koruma ihtiyacı olduğu halde bu korumayı görememiş kardeşlerimize, vatandaşlarımıza, çocuklarımıza, gençlerimize ulaşmayı bir görev bildik.

  KİMSESİZ DEĞİLSİNİZ

  Bütçemizde sosyal harcamalarımızın toplamı 33 milyar Türk Lirası. Sosyal harcamalar 2002’den beri 20 misli arttı. Bugün atanacak ve devlet yurtlarında kalan gençlerimize sesleniyorum: Siz kimsesiz değilsiniz. Sizin kimseniz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir.
  Özgüveniniz daim olsun, başınızı dik tutun. Ben de annemi 4 yaşında kaybettim. Eğer babamın dirayeti, şefkati ve beni büyüten 2’nci annemin merhameti olmasaydı, belki ben de sizin aranızda olacaktım.

  KENDİNİZİ SUÇLAMAYIN

  Hiç kimse kendi kaderini tayin edemez. Sakın ola ki bu zorluklar dolayısıyla kendinizi suçlamayın. Sizin bu zorluklar nedeniyle hiçbir eksiğiniz, kabahatiniz ve başınızı önünüze eğmenizi gerektiren hiçbir gerekçe yoktur. Başınızı dik tutun. Bu göreve atanmanızdan sonra sizinle aynı odada, aynı makamda çalışanlarla arasında bir fark yoktur. Bizim vazifemiz sizlere ulaşmaktır, sizlere destek olmaktır. Her şeyimizi kaybedebiliriz ama özgüvenimizi kaybetmemeliyiz.”

  Kura sevinci

  SOSYAL hizmetler kapsamında istihdam hakkından yararlanacak gençler için düzenlenen kura çekim törenine katılan Başbakan Davutoğlu, kürsüde konuşmasını yaptıktan sonra gençlerle yakından ilgilendi. Bir gençle ‘çak‘ yaparak kura sevincini paylaşan Davutoğlu, daha sonra genci kucaklayarak tebrik etti. Davutoğlu, gençlerleri kırmayıp, çoğuyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı