Gündem Haberleri

  Devlet menfaati icabı

  Hürriyet Haber
  13.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kayıp olduğu iddia edilen silahların tamamına yakınının jandarmada olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Demirel, ‘‘Yüksek menfaatleri icap ettirdiği zaman, devlet rutinin dışına çıkabilir’’ dedi. Demirel, Batman Valiliği'nin silahları usulüne uygun alıp almadığının incelendiğini kaydetti.

  CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, bir bölümü kayıp olduğu iddia edilen Batman silahlarının alımında para ödeme biçiminin devletin işleyişine ters olduğu eleştirilerine, ‘‘Yüksek menfaatleri icap ettirdiği zaman, devlet rutinin dışına çıkabilir’’ yanıtını verdi.

  Kurtuluş yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere Kahramanmaraş'a giderken, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirel, ‘‘Para ödeme biçimi devletin işleyişine ters değil mi?’’ sorusuna şu karşılığı verdi:

  ‘‘Devlet halin icabına göre hareket eder. Her zaman rutini takip etmek mecburiyetinde değildir. Yüksek menfaatleri -ki bunu takdir etmek hükümetlere aittir- icap ettirdiği zaman devlet rutinin dışına çıkabilir. Bunu ‘kanunsuzluk yapar' manasında söylemiyorum. Rutinin dışına çıkma payı vardır.’’

  Demirel, silah alım prosedürünün baştan sona yasal sınırlar içinde gidip gitmediği sorusu üzerine de, ‘‘O araştırılıyor’’ dedi. Daha sonra gelen hükümetlerin bunu bir araştırma ve soruşturma konusu yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı, bunun sonucuna göre hükümetin gerekli cevabı vereceğini söyledi. O dönemde hükümetin kendisine bilgi verip vermediği sorusunu yanıtsız bırakan Demirel, bu konuda tartışmalara girmek istemediğini, soruşturmadan çıkan bulguların ne olduğunu bilmediğini kaydetti. Demirel, gerektiğinde kamuoyunu aydınlatacağını da belirtti.

  ARAŞTIRILIYOR Demirel, kendisine verilen bilgilere göre, kayıp olduğu iddia edilen silahların tamamına yakınının jandarmanın elinde bulunduğunu söyledi. Jandarmanın silahları koruculara, korucuların da başkalarına vermiş olabileceği olasılığı üzerinde de duran Cumhurbaşkanı, ‘‘O çeşit şeyler de olabilir’’ dedi. Demirel, bir valinin silah ithal etmesinin normal olup olmadığı sorusuna ise şu karşılığı verdi:

  ‘‘Onlar tartışılabilir. Eğer devlet bunları usulüne göre yapmışsa sıkıntı olmaz. Zaten araştırılan da odur, Usulüne göre yapılmış mı yapılmamış mı?’’

  Cumhurbaşkanı, valilerin özel birlik kurmaya yetkili olup olmadıkları sorusuna ise ‘‘Özel birlik valinin eliyle olmaz. Ona ‘kur' derler kurar. ‘Kur' diyen mercinin ‘kur' deme yetkisinin olması lazım. Yine bunlar da soruşturmaya tabidir’’ karşılığını verdi.

  TARTIŞMAYA GİRMEM Silahların alındığı dönemde hükümetin teröre karşı yeni bir düzenleme yapma gayretleri içinde olduğunu söyleyen Demirel, ‘‘Sizin o dönemdeki telkininiz ne olmuştu?’’ sorusuna, ‘‘Şimdi bunları açıklayacak durumda değilim’’ dedi.

  Cumhurbaşkanı bir gazetecinin ‘‘Verdiğimiz yanıtlardan büyük bir rahatsızlık içinde olmadığınız görülüyor’’ sözleri üzerine şöyle konuştu:

  ‘‘Hayır rahatsızlık içinde değilim. Bu olup bitenleri tasvip ettiğim veya olup bitenlere karıştığım manasında değil. Daha doğrusu konunun tartışmasına girmek istemiyorum. Tartışmaya girdiğiniz zaman çok etraflı tartışmak lazım.’’

  Kutan aynı: Hepsi suni gündem

  FP Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, suni gündem yaratılarak, asıl sorunların millete unutturulmak istendiğini öne sürdü. Kutan, Kahramanmaraş'ta partililerle sohbet etti. Kutan, ‘‘Ülkede büyük sıkıntılar yaşanırken, FP ile ilgili iddilar, Abdullah Öcalan ve daha sonra Hizbullah olayları gündeme getirildi. Biz bu olayı Meclis'e getiriyoruz. Ama diğer partilerden ses yok. Batman'daki kayıp silahlar olayını da Meclis gündemine getireceğiz’’ dedi.

  10 soruda silah skandalı

  1-Bir vali kendi başına silah ithal edebilir mi? Teamülde böyle uygulama yok. Dönemin Batman Valisi Salih Şarman, ‘‘Başbakan Tansu Çiller'den izin aldım’’ diyerek, sorumluluğu Çiller'e yükledi. Çiller de, ‘‘İzin vermiş olabiliriz’’ diyor.

  2-Bir valinin ordu kurma yetkisi var mıdır? Hayır. Ancak bu olayda valinin devlet tarafından zaten istihdam edilen korucular arasından özel birlikler kurduğu anlaşılıyor. Salih Şarman, işlemin yasal olduğunu, usulsüzlük varsa Jandarma'nın da buna dahil olduğunu ima ediyor.

  3-Dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ve OHAL Valisi Ünal Erkan'ın bilgi ve onayı dışında bu tür düzenleme yapılabilir mi?

  Onayları olmadan yapılabilir. Ama bilgileri dışında olamaz. Onay doğrudan dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından verilmiş. Ünal Erkan, Mehmet Ağar ve İçişleri Müsteşarı Bekir Aksoy'un bilgileri olmuş.

  4-Türkiye'de silah alımlarına kim yetkilidir? Silah ithalatını TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT ve Olağanüstü Hal Bölge Valiliği yapıyor.

  5-Bu silahlar hangi ülkelerden ithal edildi? Çoğu, Bulgaristan'dan Kintex Share Holding Company'den alındı. Silahların bir kısmı ise ABD'deki Trigon İnt.İnc. aracılığıyla Çin'den ithal edildi.

  6-Silahlar hangi birimlere dağıtıldı? Büyük kısmı Batman İl Jandarma Komutanlığı ile Diyarbakır Bismil Jandarma Komutanlığı'na zimmetle verildi. Jandarma da bu silahları koruculara zimmetledi. Jandarma Genel Komutanlığı ‘‘Teslim alınan silahlar noksansız olarak kullanılmaktadır’’ dedi.

  7-Silahların toplam değeri nedir? Alımın finansmanı nasıl karşılandı?

  1994-1996 yılları arasında 16 ayrı parti halinde toplam 2 milyon 600 bin dolarlık ithalat yapıldı. Finansmanı dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in emriyle karşılandı. Vali Şarman, ‘‘Başbakanlık Kaynak Kullanım Fonu'ndan para aktarılmıştı’’ diyor.

  8-Bu tür bir finansman yöntemi olağan bir uygulama mıdır?

  Bu, olağan ve sık rastlanan bir uygulama değil. Ancak Başbakan'ın emrindeki örtülü ödenekle, fonların silah alımında kullanıldığı biliniyor.

  9-İthal edilen silahlar içinde envanterde gözükmeyen ya da kayıp olan silah var mı? Silahlar Hizbullah'a gitmiş olabilir mi?

  Batman Valiliği depolarında bir miktar silah ve mühimmat olduğu belirlendi. Diğerleri araştırılıyor. Valilikte düzenli kayıt tutulmadığı için bir kısım silah ya hiç ithal edilmedi ya da kayıp. Bu nedenle ‘‘Hizbullah'a da mı silah verildi’’ sorusu gündeme geldi.

  10-Gümrük kayıtlarındaki farklılıklar var mı? Bulgaristan'daki Kintex şirketinden 10.8.1995’te yapılan 4’üncü parti ithalat faturasında 3 bin el bombası, 1002 adet PG-7V mermi gözüküyor. 16.9.1995 tarih ve 65 sayılı geçici gümrük beyannamesinde ise el bombası 3 bin 615 adet ve PG-7V mermi sayısı ise 1302 adet gösterilmiş.

  1000 Bixi kaçakçıdan mı alındı?

  BATMAN Valiliği'nin Bulgaristan ve Çin'den yaptığı silah ithalatının dışında, Kuzey Irak ve Suriye'li kaçakçılardan gayrıresmi yoldan 1000 adet Bixi uzun namlulu suikast silahı aldığı iddia ediliyor. Mülkiye müfettişleri, valilik kayıtlarında 1000 adet Bixi marka uzun namlulu tüfek saptandı. Ancak ithalat belgelerinde Bixiler görülmedi. Bunun üzerine, Bixi'lerin kaçakçılardan alınıp alınmadığı araştırılmaya başlandı.

  13 MİLYAR İDDİASI

  Bu arada, Vali Salih Şarman'ın Bulgar silah şirketi Kintex'in Türkiye temsilcisi Alpin Dış Ticaret'in sahibi Mustafa Alp Arslan'ın eşinden 13 milyar lira aldığı da iddialar arasında. Şarman'ın, 1996'da Konutkent'te 22 milyar liraya villa yaptırdığı belirtildi. 1996'da Işıl Arslan'ın Vali Şarman'ın banka hesabına 13 milyar lira havale ettiğini ortaya çıktı. Bu paranın silah ticaretinden kaynaklanan rüşvet olup olmadığını araştırıyor.

  Kanassever Vali

  BATMAN Valiliği'nin ithal ettiği silahlarla ilgili değişik iddialar ortaya atılmaya devam ediyor. İddiaların odak noktasında bulunan dönemin Batman Valisi Salih Şarman'ın en büyük merakı, suikast silahı olarak bilinen Kanas'la ateş etmekti. Gittiği her yerde, yanından hiç eksik etmediği Kanas silahıyla sürekli nişan alan ve hedefleri vurmaya çalışan Şarman, keskin nişancılığıyla da dikkat çekiyordu. Şarman, PKK'lılarla çatışmalara da katılmıştı. Şarman, bu tür çatışmaların birinde PKK'lılarca pusuya düşürülmüş, güvenlik güçlerinin anında müdahalesiyle ölümden kılpayı kurtulmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı