Gündem Haberleri

  Devlet korosunda hakaret bestesi

  Umut ERDEM / ANKARA
  13.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Şefi Cumhur Koca, ses sanatçısı Hüseyin İlyas’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada mahkûm oldu. Sanatçısını maymuna benzetip şizofren diyen şefe 1800 lira adli para cezası verildi.

  /images/100/0x0/55ea19c2f018fbb8f86b46d1KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Şefi Cumhur Koca, ses sanatçısı Hüseyin İlyas’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada mahkûm oldu. İddiaya göre Şef Koca, koronun 23 Şubat 2008 tarihli AKM prova salonunda, Hüseyin İlyas’ın olmadığı sırada sanatçıyla ilgili olarak; “Arkadaşlar gözünüz aydın, nur topu gibi bir şizofrenimiz daha oldu. Kendinizi iyi kollayın, ne yapacağı belli olmaz. Elinde şemsiyeyle geziyor, ucu da sivri. Hayvanat bahçesinde maymunlara kafes arkasından muz atılır ya işte bunlarla da kafes arkasından konuşacağız. Hüseyin’in karısıyla konuştum. Hüseyin şizofren değilmiş, manik depresifmiş” dedi.

  İki yıl sonra duydu

  Amiri konumunda olan şefinin kendisi hakkında söylediği bu sözleri iki yıl sonra 23 Şubat 2010’da öğrenen İlyas’ın suç duyurusu üzerine Cumhur Koca hakkında Ankara 9’uncu Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Cumhur Koca suça konu edilen sözleri söylemediğini savundu. Mahkeme korodan üç sanatçıyı tanık olarak dinledi. Tanıklar, Şef Koca’nın Hüseyin İlyas hakkında söylediği sözleri teyit etti. Bunun üzerine mahkeme davayı 14 Aralık 2011’de sonuçlandırdı. Heyet, “Koca’nın sanatçının onur, şeref ve saygınlığını rencide ederek hakarette bulunduğu saptanmıştır” diyerek, sanığı 1800 lira adli para cezasına çarptırdı, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı