Devlet, ‘indirimli sınıf’ı kapattı

Şaban SEVİNÇ/ ANKARA
10.01.2002 - 02:03 | Son Güncelleme:

Kamuya yeni kaynak yaratılması için önceki gün Meclis'te kabul edilen yeni yasa ile devlette ‘indirimli sınıf’ tarihe karıştı. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının her türlü hizmette uyguladığı indirim kaldırıldı.

Kamuoyunda daha önce kıyak emeklilik ve maaş zamları nedeniyle sık sık eleştiri konusu olan milletvekilleri, bu kez kendi elleriyle yıllardır kendilerine uygulanan önemli ayrıcalıklardan vazgeçti.

TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece saat 23.30'da 52'ye karşı 223 oyla kabul edilen ve kısaca ‘‘Kamuya yeni kaynak yaratılması’’ olarak isimlendirilen yasa, kamu kuruluşlarının ürettiği mal ve hizmetlerdeki tüm indirim ve ücretsiz tarifeleri ortadan kaldırdı. Milletvekilleri bu kapsamda, kendileri için yıllardır uygulanan Türk Hava Yolları uçak biletlerindeki yüzde 30'luk indirim ile tren biletlerindeki yüzde 50'lik indirimi de kaldırdılar.

Bu düzenleme milletvekillerinin harcamalarına önemli bir yük getirecek. Örneğin 115 milyon lira olan Ankara-İstanbul uçak biletini bir milletvekiline yüzde 30 indirimle 85 milyon liraya alıyordu. Yine Ankara-İstanbul 13 milyon lira olan tren biletini de yine bir milletvekili yüzde 50 indirimle 6,5 milyon liraya alıyordu. Şimdi vekillerin bu haklarını terketmesiyle bu indirimler ortadan kalkmış oldu. Artık milletvekilleri de sıradan vatandaşlar gibi uçak bileti ile tren biletini normal fiyattan alacaklar.

Milletvekillerine telefonda uygulanan indirimler de önceki yıl kaldırılmıştı. Buna karşılık gazeteciler daha şanslı durumda. Yasa milletvekillerine olduğu gibi gazetecilere de tren ve uçak biletlerindeki indirimleri kaldırıyor. Ancak buna karşılık belediyeler tarafından işletilen şehiriçi otobüs, metro, vapur gibi toplu taşım araçlarında gazetecilerin indirimle yararlanabilmeleri için belediyeye yetki verildi. Yani belediyeler isterlerse bu taşıtlardan gazetecileri indirimli veya ücretsiz yararlandırabilecek. Yasa tüm kişi ve kuruluşların, kamu kuruluşlarının ürettiği mal ve hizmetlerden indirimli veya ücretsiz yararlanmayacağı hükmünü getiriyor.

Artık bu indirimler yok

Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Bakanlar ve Genel Kurmay Başkanı, trenlere ücretsiz binemeyecek.

Milletvekilleri, gazeteciler ve TCDD mensupları için uygulanan yüzde 50 ve yüzde 20 indirimli tarife kalktı.

THY'de Meclis üyeleri ve basın mensuplarına uygulanan yüzde 30'luk indirim bitti.

THY tarafından, öğrenci ve 65 yaş üzerine uygulanan yüzde 25'lik indirimler kaldırıldı.

KİT'lerin kendi bölgelerinde uyguladıkları özel indirimler sona erdi.

Büyükşehirde emlak vergisi % 100 arttı

Yasayla halen binde 1 olan arazi vergisi ile binde 3 olan arsa vergisi büyükşehir belediye sınırları ile mücavir sınırlar içinde yüzde 100 oranında arttı. Ayrıca Bakanlar Kurulu'na da bu vergileri yarısı oranında artırma yetkisi verildi. Binde 1 olan bina vergisi oranları da yüzde 100 oranında artırıldı ve Bakanlar Kurulu'na bunu üç katına kadar artırma yetkisi tanındı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı