Devlet ihalelerinde çete parmağı var

Hürriyet Haber
27.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, ‘‘Çetelere komisyon ödemeden devlet ihalelerine katılmak imkansız. Çeteler ihalelerden yüzde 10 komisyon alıyor’’ dedi.

Alaattin Çakıcı kasetleri bir bir ortaya çıkarken, çete tartışmalarına iş dünyası da katıldı. Önceki günkü Yüksek İstişare Konseyi toplantısında TÜSİAD Başkanı Muharrem Kayhan'ın siyasilere ‘‘Üzerinizdeki çete gölgesini kaldırın’’ çağrısının ardından İTO Başkanı Mehmet Yıldırım'dan da çarpıcı bir açıklama geldi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, ‘‘Çetelere komisyon ödemeden devlet ihalelerine katılmak imkansız’’ dedi.

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, askeri ihalelerden hastane ihalelerine, gıdadan inşaat ve bayındırlık işlerine kadar devlet ihalelerinin, çetelerin kontrolü altında bulunduğunu savundu.

KOMİSYON YÜZDE 10

Çetelere komisyon olarak yüzde 10 ödemeyen işadamlarının ihalelere kesinlikle katılamadığını ileri süren Yıldırım, bundan hem devletin, hem de bu alanda serbest rekabetin işlememesi nedeniyle işadamının zararlı çıktığını belirtti.

Mehmet Yıldırım, sorunun, polisiye tedbirlerle çözülemeyeceğini, serbest rekabeti esas alan yeni bir ihale kanunu hazırlanarak acilen yürürlüğe konulması gerektiğini bildirdi. Mehmet Yıldırım'ın bu açıklaması, Alaattin Çakıcı'nın Türkbank'ın geçmişteki satış işlemlerinde devreye girdiği iddialarını gündeme getirdi. Türkbank'ın işadamı Erol Evcil'e satışı konusunda geçmişte Çakıcı'nın devrede olduğu tartışmalara konu olmuştu.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı