Devlet hastanelerinde çark bağışla dönüyor

Hürriyet Haber
07.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sağlık Bakanlığı'ndan yeterli ödenek alamayan devlet hastaneleri, bağışlarla kendilerini yenileme çabasına giriştiler. Bütçesinin büyük kısmını personel giderlerine ayırmak zorunda kalan Sağlık Bakanlığı, hastanelere ‘Başınızın çaresine bakın’ mesajını verdi. Hastane başhekimleri de, dernek ve vakıflar aracılığıyla bağış toplayarak, eksikliklerini giderme çabasına giriştiler. Taksim Hastanesi Başhekimi Doç. Erdoğan Arıkan, devlet hastanelerinin ‘fakir-fukaranın mecbur olduğu hastaneler’ olmaktan çıkarılması ve daha çağdaş düzeye getirilmesi için çaba harcadıklarını söyledi.

Devlet hastanelerinin hekim sıkıntısı bulunmadığını ancak daha çok kaynak, hemşire ve yardımcı personele ihtiyaç duyduklarını belirten Doç. Arıkan, ‘‘70 sözleşmeli personele, ayda 5 milyar lira tutan maaşlarını vakıf ve dernekle ödüyoruz’’ dedi. Bazı kurumların ve hayırseverlerin katkılarıyla eksiklerini karşılamaya çalıştıklarını söyleyen Doç. Arıkan, ‘‘İşlerin yarısından fazlasını bağışlarla yaptırıyoruz’’ dedi. 6 yataklı Yoğun Bakım Ünitesi, 10 salonlu ameliyathane, acil servis ve ameliyathanesi, doğal gaz, elektrik sistemi, patoloji ve mikrobiyoloji laboratuvarlarlarını yenilediklerini, tomografi cihazı aldıklarını belirten Doç. Arıkan, ‘‘Hastalar bizden daha iyi hizmet bekliyor. Biz de özel sağlık kurumlarıyla yarışacağız’’ dedi.

ÖZELLE KARŞILAŞTIRMA

Haydarpaşa Numune Hastanesi Başhekimi Dr. Faruk Cemşit, göreve geldiği 2.5 aydan bu yana 200 milyar liralık bağış topladıklarını söyledi. Bağışlarının nereye gittiği gören ve önemine inanan hayırseverlerin yardımdan kaçmadığını belirten Dr. Cemşit, ‘‘Hastalar devlet hastanelerini de özellerle karşılaştırıyorlar’’ dedi. Acil servisin, çocuk ve intaniye kliniklerinin yenilendiğini anlatan Dr. Cemşit, 9 salondan oluşan blok ameliyathanenin yaklaşık 2.5 ay sonra inşaatının biteceğini söyledi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı