« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Devlet gibi kulüp

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Futbolcuya borç yok, vergiler zamanında ödeniyor

Antalyaspor, mali gücü ile de diğer kulüpleri kıskandırıyor. Werder Bremen maçından 470 bin dolar yayın ve reklam geliri sağlandı. Maliyenin 593 milyarlık vergi alacağı gecikmeden ödendi.

SIKINTI YOK

Havuzdaki paylarını zamanında alamadıkları için dört büyükler de dahil olmak üzere bir çok kulübün futbolcularına transfer taksitlerini ödemekte zorlandığı dönemde Antalyaspor, mali konularda bütün sorunların üstesinden geldi. Futbolculara tek kuruş borcu olmadığı gibi transfer taksiti ve maçbaşı paralarını zamanından önce veren kırmızı beyazlı kulüp, artık vergileri de aksatmadan ödüyor.

ESKİ BORÇLAR

Antalyaspor'a, 2000 yılının ilk 6 ayı için 593 milyar lira vergi çıkarıldı. Bu para, 5 Eylül'de maliyeye nakit olarak ödendi. Mali Sorumlu Başkan Yardımcısı Mahmut Akkaş, ‘‘Bizden önceki döneme ait olan ve faizi ile birlikte 700 milyar lirayı aşan vergi borcu nedeniyle büyük sıkıntılar yaşamıştık. Bu borç halen taksitler halinde kesiliyor. Kendi dönemimizdeki vergileri aksatmadan ödüyoruz’’ dedi.

HİÇ AKSAMADI

Akkaş, şöyle devam etti: ‘‘Mali plan ve programımızı sezon başında yaparak önlemlerimizi almıştık. Kulübümüzü ileride sıkıntıdan bırakacak riskli harcamalardan titizlikle kaçındık. Bu yüzden bir süre önce havuz gelirinde yaşanan krizden de hiç etkilenmedik. Futbolcuların transfer taksitlerini, maçbaşı alacaklarını ve kulübün diğer masraflarını zamanında ödüyoruz. Mali konuda sorunsuz kulübüz.’’

UEFA BEREKETİ

Werder Bremen ile oynanan UEFA Kupası maçının yayın ve reklam geliri de 470 bin dolar oldu. Başkan Vekili Halim Horasan, ‘‘Naklen yayından 70 bin, reklamlardan 400 bin dolar gelirimiz oldu. Bu gelirin yüzde 10'unu UEFA, yüzde 6'sını da reklam pazarlamasını üstlenen firma alacak. Sadece 50 milyar lira beklediğimiz hasılatta hayal kırıklığı yaşadık. Hasılatımız 11 milyar lira olarak gerçekleşti’’ dedi.

W.Bremen izlenecek

Antalyaspor, UEFA Kupası'ndaki rakibi Werder Bremen'in, kendi sahasında Schalke 04 ile oynayacağı lig maçını da izleyecek. Teknik Direktör Metin Ünal'ın, Werder Bremen'i izleme görevini bu kez yardımcılarından Mehmet Uğurlu'ya vermeyi düşünüyor. İlk maçta Antalya- spor'a yenildiği için sıkıntılı günler yaşayan Werder Bremen'in, UEFA Kupası'ndan elenmesi halinde teknik heyet ve kadroda büyük bir operasyon yapılacağı öğrenildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz