ANKARA HABERLERİ

Devlet desteği aldı yerli kuvöz yaptı

Erdal ÇELİKEL/AA
20 Eylül 2013 - 01:12Son Güncelleme : 18 Eylül 2013 - 18:23

Ankaralı bir girişimci, TÜBİTAK’tan aldığı destekle tamamen dijital donanıma sahip yerli kuvöz geliştirdi. Ürünün, iç piyasadaki fiyatları yüzde 30 düşürmesi bekleniyor.

Erdal ÇELİKEL/AA

İvedik Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Hacettepe Teknokenti’nde geliştirilen kuvöz, tamamen Türk mühendislerinin imzasını taşımasının yanında benzerlerinden ayrılan özellikleri ile dikkat çekiyor.
Geliştirdikleri yerli kuvözle ilgili bilgi veren firma sahibi Ferhat Yıldız, projenin yaklaşık 1,5 yıllık bir çalışmanın sonucu olduğunu söyledi. Ürünün şu anda satışa hazır duruma geldiğini dile getiren Yıldız, asıl amaçlarının Türkiye’nin yanı sıra uluslararası pazarda da yer edinmek olduğunu kaydetti.
SON 3 GÜN KAYIT ALTINDA

Kuvözün bazı fonksiyonları ile küresel anlamda rekabet edebilir bir tasarıma sahip olduğuna işaret eden Yıldız, “Hali hazırda tüm kuvözlerle beraber haricen alınan ve pahalı bir maliyet kalemi olan SPo2 pulse oksimetre cihazı (kandaki oksijen saturasyonunu ve nabzı ölçen) kuvöze entegre edilerek maliyet ve kullanım kolaylığı açısından hastanelere çok cazip gelecek bir çözüm üretilmiştir. Bu çözümü dünyada entegre şekilde sunan birkaç üst segment ürün bulunmaktadır” dedi. Yıldız, cihazın, bebeğin son 3 güne ait tüm ölçüm değerlerini de kayıt altına aldığını söyledi.

3 MİLYON AVRO’LUK İTHALATI ENGELLER

Ürünün yerli tasarım olmasının iç piyasadaki son kullanıcı açısından fiyatları düşüreceğini belirten Yıldız, kuvözün ithal ürünlere göre yüzde 20-30 civarında fiyat avantajı sağlayacağını dile getirdi. Şu anda piyasadaki ithal ürünlerin fiyatlarının 8 ile 15 bin avro arasında değiştiğini kaydeden Yıldız, “Ülkedeki yıllık kuvöz satış miktarının ortalama 500 adet olduğunu değerlendirirsek bunların yaklaşık yüzde 50’sinin halen ithal edildiğini göz önünde bulundurursanız ürünün 2-3 milyon avroluk bir ithalatı engelleyebileceğini düşünebilirsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

YILDA 2-3 BİN SERİ ÜRETİM

Yıllık üretim kapasitesi hakkında da bilgi veren Yıldız, bu yılın sonuna kadar yine Ankara’da yeni bir fabrika alanına sahip olacaklarını bildirdi.
Firmanın üretim kapasitesinin Türkiye’nin toplam talebini karşılayacak düzeyde olduğunu belirten Yıldız, “Ayrıca uluslararası talebe cevap verecek şekilde alt yapı oluşturuluyor” ifadesini kullandı.
Dünyada en çok satılan yabancı marka bir ürünün yıllık satış adedinin tahminen 10 binlerle ifade edildiğini kaydeden Yıldız, kendilerinin ise ilk yıl için bin, ikinci ve üçüncü yıllar için 2-3 bin civarında yıllık seri üretim kapasitesi öngördüklerini dile getirdi.

2 MİLYON DOLAR AR-GE HARCAMASI

TÜBİTAK’tan aldıkları desteğin ürünün hayata geçirilmesinde yadsınamaz bir önemi olduğuna dikkat çeken Yıldız, kendi ürünleri için 2 milyon doların üzerinde Ar-Ge harcaması yaptıklarını ve bunun bir kısmının devlet desteğinden sağlandığını belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Devlet desteği aldı yerli kuvöz yaptı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


    ANKARA YOL DURUMU
    Ankara1 DERECE
    Yol durumu »
    ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
    19 Ağustos 2017, Cumartesi
    • İmsak
      04:06
    • Guneş
      05:57
    • Öğle
      13:03
    • İkindi
      16:50
    • Akşam
      19:49
    • Yatsı
      21:24
    Diğer iller için Namaz Vakitleri »
    Sayfa Başı