Gündem Haberleri

  Devlet dairelerinde pantolon günü

  Hürriyet Haber
  07.12.2001 - 17:02 | Son Güncelleme:

  KESK'in öncülük etitği işyerlerinde pantolon eylemi bugün yurdun pek çok bölgesinde yaşama geçirildi. Kamu kurumlarında çalışan kadınlar, pantolon eylemine yaygın olarak katıldı. Başbakan Bülent Ecevit'in "Pantolon yasağının nedenini şu ana kadar keşfedebilmiş değilim" sözleri de kadınlara moral verdi.

  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Sekreteri Sevil Erol, bugünkü pantolon eyleminin ``küçük, özel bir adım`` olduğunu ifade ederek, ``Bundan sonra da genelgenin iptali noktasında çabalarımız olacak`` dedi.

  Şubat ayında TBMM`ye giderek, topladıkları imzaları sunacaklarını anlatan Erol, şöyle devam etti:

  ``Eylem, kamuoyunda tutuldu. Çok güzel tepkiler alıyoruz. Bu eylemi gerçekten önemsiyoruz. Ses getirdi gerçekten. Genel olarak tüm kamu çalışanı kadınların, yoğun olarak da eğitim, büro ve sağlık iş kolunda çalışanların etkilendiği bu sorunla ilgili tüm genelgelerin iptalini istiyoruz. Kadınların işyerlerinde giyeceklerinin özel genelgelerle şekillendirilmesini doğru bulmuyoruz. Bugünkü eylem aslında bir adım. Küçük, özel bir adım. Bundan sonra da genelgenin iptali noktasında çabalarımız olacak. Başbakan Ecevit ile de eğer mümkün olursa görüşmelerimiz olacak. Kadınların lehine, pozitif anlamda yasaların çıkması anlamında etkinlikleriniz devam edecek."

  İZMİR

  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İl Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Ayşegül Önemlikılıç, Kılık Kıyafet Yönetmeliği ile kadın bedeninin denetim altına alınmak istendiğini belirtti.

  Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir İl Şubesi`nde, bir grup kadın üye ile yaptığı basın açıklamasında, kadınların evde, sokakta veişyerinde ikinci cins olarak konumlandırıldığını, yasa, yönetmelik ve uygulamalardaki ayrımcılığın sürdüğünü belirtti.

  Önemlikılıç, ``Devlet onayladığı uluslararası sözleşmeleri ve kadınların taleplerini görmezden gelmeye devam ediyor`` dedi.

  Kadın kamu emekçilerinin oranının yüzde 40`a yaklaşmasına rağmen, yönetici kademesindeki kadınların sayısının oldukça düşük olduğunu kaydeden Önemlikılıç, şunları ifade etti:

  ``Bakanlıklarda ve bağlı kuruluşlarda çalışan 19 müsteşarın tamamı erkektir. 200 genel müdürün 12`si kadın, 1579 daire başkanının 172`si kadındır. Mesleki yükselme erkeklerin tekelindedir. Yine çocuk yardımı, evli çiftlerden sadece erkeğe ödenmektedir. Bu somut uygulamalar ve devletin rakamları bile kadınlara yönelik ayrımcılığın ve onaylanan uluslararası sözleşmenin ihlalinin göstergesidir.``

  İZMİT

  İzmit`te, Eğitim-Sen Kocaeli Şube Sekreteri Rahime Demir, eylemle ilgili yaptığı açıklamada, çalışma yaşamında kadına yönelik cinsiyetcibakış açısının değişmesi gerektiğini söyledi.

  Demir, kadınların evde, okulda ve toplumsal yaşamda karşılaştıkları olumsuz koşulları değiştirmek istediklerini belirterek, şunları söyledi:

  ``Kadınların özgürlüklerini sınırlayıcı, onları ikinci sınıf görenzihniyetler yıkılmalıdır. Kılık Kıyafet Yönetmeliği`nin çağdaş normlara göre değiştirilmesini ve kadınların pantolon giyebilmesini istiyoruz. Kadınların pantolon giymesini yasaklayan, kadın bedeni üzerinde kontrol ve baskı kurmak isteyen cinsiyetçi ve muhafazakar ideolojiler, demokrasinin ve özgürlüklerin en büyük düşmanıdır.``

  ÇORUM

  Çorum`da, işyerlerine pantolonla gelen kadın memurlar, öğle tatilinde Defterdarlık binası önünde toplanarak basın açıklaması yaptılar.

  KESK Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sevim Filiz, KESK`in başlattığı ``Ayrımcılığa karşı kadınlar için eşitlik hemen şimdi`` kampanyasının 15 Mart 2002`e kadar süreceğini belirtti.

  Kılıkyafet Yönetmeliği`nin çağdaş normlara göre değişmesi ve pantolon giyebilmenin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini kaydeden Filiz, ``Çalışma yaşamında kadına yönelik cinsiyetci bakış açısı değişmeli, terfi ve atamalarda eşitlikçi davranılmalıdır. Çocuk yardımı günün koşullarına uygun olarak belirlenmelidir. ILO standartlarına uygun olarak doğum öncesi 2 ay, doğum sonrası 1 yıl ücretli izin verilmelidir`` dedi.

  SAMSUN

  Samsun`da, Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Teknik Lisesi önünde toplanan bir grup kamu çalışanı kadın personel, işyerlerinde pantolon giyme yasağının kaldırılmasını istedi.

  KESK Kadın Komisyonu adına basın açaklaması yapan Serap Öztürk, kamu çalışanlarının büyük bölümünün eyleme destek verdiğini belirterek, ``Kılık-kıyafet yönetmeliğinin çağdaş normlara göre değişmesi ve kadınların işyerlerinde pantolon giyebilmesi için mücadeleye devam edeceğiz`` dedi.

  BURSA

  Eğitim kuruluşlarında çalışan kadın öğretmen ve memurlar, işyerlerine pantolon giyerek geldiler.

  Eğitim-Sen Bursa Şubesi Kadın Sekreteri Sema Lekesiz, Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir grup kadın üye ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, sağlık, haber gibi sektörlerde pantolon giyme yasağının pratik olarak uygulanamadığını, eğitim sektöründe halen uygulanmasının çarpıcı olduğunu bildirdi.

  Yasağı, bedenlerinin cinsel bir meta şeklinde görülmesi olarak algıladıklarını ifade eden Lekesiz, ``İnsanca yaşanabilir çağdaş ve demokratik bir dünyanın inşaası yolunda aktif rol alan biz eğitim emekçisi kadınların, özgürlükleri sınırlayan bu yasağı kabul etmemiz mümkün değildir ve bu tabular yıkılmalıdır`` dedi.

  KAYSERİ

  KESK Kayseri Şubeler Platformu Kadın Komisyonu Başkanı Süheyla İşmen de, eylemle ilgili yaptığı açıklamada, Kılık Kıyafet Yönetmeliği`nde yeni düzenlemeler yapılmasını, kadınların çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep ettiklerini belirtti.

  Kamuda çalışan kadınlara yönelik kılık kıyafet sınırlamasına son verilmesini isteyen İşmen, ``Bu yasağın kadını ikincil cins gören ve bu nedenle çirkin kıyafetler içine hapseden gerici zihniyetlerin ürünüolduğunu biliyoruz. Eğitimin çağdaş, demokratik ve laik bir içeriğe kavuşabilmesi için öncelikle kadınlara yönelik ayırımcı ve çağdışı, çalışma yaşamını zorlaştıran uygulamalara son verilmeli`` dedi. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı