Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Devlet botoks parasını vermiyor

  Cavit YILDIRIM/DHA
  02 Aralık 2009 - 11:27Son Güncelleme : 02 Aralık 2009 - 14:33

  5 yıl önce göz kapakları aniden istem dışı kapanmaya başlayan kadına doktorlar botoks tedavisi önerdi.


  MUĞLA’nın Kavaklıdere İlçesi’nde, 5 yıl önce göz kapakları aniden istem dışı kapanmaya başladığı için, doktorların botokos tedavisi önerdiği 64 yaşındaki Sultan Gültekin, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yılda 6 kez vurulması gereken 435 TL’lik botoks iğnelerinden sadece 2’sini karşılayabileceğini bildirmesiyle sıkıntıya girdi. İğnelerin parasını karşılayacak gücü olmadığını belirten Gültekin, “Devletimiz beni karanlığa mahkum etmesin” diyerek, yetkililerden yardım istedi.

  2 çocuk, 4 torun sahibi Sultan Gültekin'in 5 yıl önce başında kaşıntı ile başlayan rahatsızlık gözlerine de sıçradı. Göz kapakları aniden kapandı. Ev işlerini yaparken, kimi zaman da gezerken göz kapaklarının aniden kapanması nedeniyle bir kaç kez kaza atlattı. Bunun üzerine ilk olarak Muğla Devlet Hastanesi Göz Polikliniği'ne giden Gültekin'in rahatsızlığına teşhis konulamadı. Daha sonra Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Denizli Devlet Hastanesi'nde de bir çok kez muayene olan Gültekin, yine derdine çare bulamadı. Umudunu kesmeyen Gültekin'e son olarak 3 yıl önce gittiği İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, ‘blefarospazm’ (göz kapaklarının istem dışı kapanması) tanısı kondu. Ancak, hastalığın kesin tedavisi olmaması nedeniyle, Gültekin'e bazı damlalar yazılıp, iki ayda bir botoks tedavisi yaptırması gerektiğine ilişkin heyet rapor verildi. Gültekin, her biri 435 TL olan botoks iğnelerini, 7 ay öncesine kadar SSK emeklisi olan eşi Mustafa Gültekin'in sigortasından yararlanarak vurdurdu.

  SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ KISITLADI

  Ancak, SGK, 2009 yılı Ocak ayında yayınladığı Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) gereğince aralarında ‘botoks’un da bulunduğu bazı ilaç kalemlerinde kısıtlamaya gitti. Kısıtlamayla yılda 6 kez vurulması gereken iğnelerden 2'sinin karşılanacak olması üzerine, 610 TL emekli maaşıyla geçinmek zorunda olan yaşlı çift, zor durumda kaldı.

  Çaresiz durumda olduğunu belirten Sultan Gültekin, tedavisi için kullanılan damlaları yazdırmak için gittiği Muğla Devlet Hastanesi'nde, doktorun, “Teyze, git evinde bir kenarda otur. Bu yaştan sonra görüp de ne yapacaksın” dediğini de ileri sürerek, gözyaşı döktü. Gültekin, “Botoks iğnesi yapılınca iki, üç ay kadar rahat ediyorum. Ancak bu süre geçince, göz kapaklarım tekrar kendiliğinden kapanmaya başlıyor. Maddi gücümüz olmadığı için şimdi bu iğneleri alamayacağım. Devletimizin beni karanlığa mahkum etmesini istemiyorum. Bu iğneleri alabilmem için yetkililerden yardım bekliyorum” dedi.

  ‘SİGORTA BU GÜNLERDE LAZIM’

  Mustafa Gültekin ise devlete 30 sene hizmet ettikten sonra emekli olduğunu belirterek, “Yıllarca, düzenli olarak sigorta primleri maaşından kesildi. Çok şükür, önemli bir rahatsızlığım olup da doktora bile çıkmadım. Ama yaşlandık. Bize bu günlerde lazım olan devlet ve sigorta bize sırtını çevirdi. Eşiminin tedavi amaçlı verilen botoks iğnelerini devlet karşılamamaya başladı. Bu günleri de mi görecektik” diyerek tepkisini dile getirdi.

  ‘YASALAR ÇERÇEVESİNDE TEDAVİSİNİ YAPACAĞIZ’
  Sosyal Güvenlik Kurumu Muğla İl Müdür Yardımcısı Mehmet Işıloğlu, 2009 yılı başında yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) gereğince, aralarında botoksun da bulunduğu bazı ilaç kalemlerinde daha önce yaşanan suistimalleri gözönünde bulundurularak kısıtlamaya gidildiğini belirtti. Işıloğlu, “Gültekin'in, yasalar çerçevesinde gereken tedavisinin uygulanmasına devam edilecek” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı