Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Devlet Bakanı Tüzmen, Erdemli' de

  A.A
  03 Temmuz 2007 - 16:43Son Güncelleme : 03 Temmuz 2007 - 16:43

  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, “Önümüzdeki 5 yılda sadece narenciye ihracatından 5 milyar dolar gelir hedeflediklerini” bildirildi.

  Bakan Tüzmen, Mersin'in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünü ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

  Konuşmasında, Türkiye'nin dünyada narenciyenin önemli üretim merkezleri arasında bulunduğunu belirten Tüzmen, “Önümüzdeki 5 yılda narenciye ihracatından yılda 5 milyar dolar gelir hedefliyoruz” dedi.

  Ürün çeşitliliğine gidilmesinin önemini anlatan Tüzmen, “Bazı ülkeler bir üründen 7 ay meyve alırken, Türkiye'de bu süre 1,5 ay gibi kısa bir süre ile kısıtlı. Bizim bunu daha geniş zaman dilimine yaymamız şart. Çünkü, dünya pazarında yer edinebilmemiz için pazara çok çeşitli ürünlerle girmeliyiz” diye konuştu.

  Dünya ile rekabet için tarımın babadan kalma tekniklerle değil, bilimsel metotlarla yapılması gerektiğini ifade eden Tüzmen, bu konuda enstitü yetkililerinden daha fazla çalışmalarını istedi.

  Alata Bahçe Bitkileri Araştırma Enstitüsü yetkililerine, geçen günlerde taşımayı kolaylaştırmak için Japonlar tarafından üretilen “küp karpuz”un Türkiye'de de yetiştirilip yetiştirilemeyeceğini soran Tüzmen, bunun için gerekli kalıpların üretilmesi gerektiğini öğrenince, şöyle dedi:

  “Bu konuda da seçimlerden sonra gerekli çalışmalara başlayalım. Pazarlarda yer edinebilmek için herkes ne yapıyorsa daha iyisini gerçekleştirmeliyiz. Bu konuda, küp karpuz önemli bir fırsat ve başlangıç yaratabilir. Eğer bunu başarabilirsek, ülkemize ciddi bir döviz girdisi sağlarız.”

  Bakan Tüzmen, Erdemli'nin Koyuncu Mahallesi'nde ikinci etap kanalizasyon ana kolektörünün temel atma törenine katıldıktan sonra Atatürk Çocuk Parkı'nın açılışı yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı