Devlet Bakanı Şimşek, Rato ve Bernanke ile görüşecek

ANKA
17 Ekim 2007 - 14:56Son Güncelleme : 17 Ekim 2007 - 14:56

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyet Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Grubu’nun Yıllık Guvernörler, Uluslararası Parasal ve Mali Komite ile Kalkınma Komitesi Toplantılarına katılmak üzere 18 Ekim’de Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gidecek.

Hazine’den yapılan açıklamaya göre, ziyaret kapsamında Şimşek, IMF Başkanı Rodrigo De Rato, Dünya Bankası Başkanı Robert B. Zoellick, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, IMF Birinci Başkan Yardımcı John Lipsky, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Philippe Maystadt, Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Mali İşler Komiseri Joaquin Almunia ile birçok ülkenin Maliye Bakanı ve Hazine Bakanıyla resmi görüşmelerde bulunacak.

Şimşek’e ziyaretinde Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da eşlik edecek.

Şimşek ayrıca uluslararası yatırım bankalarınca düzenlenecek yatırımcı konferanslarına konuşmacı olarak katılacak ve uluslararası bankaların ve kredi derecelendirme kuruluşlarının üst düzey yöneticileriyle ikili görüşmelerde bulunacak. Şimşek ayrıca, Washington ve New York kentlerinde yaşayan vatandaşlar ve Türk dernekleri ile de bir araya gelecek.

IMF ve Dünya Bankası Grubu’nun Yıllık Guvernörler Kurulu Toplantıları her yıl Eylül-Ekim ayları içinde gerçekleştiriliyor. Toplantılara IMF ve Dünya Bankası’na üye tüm ülkelerin Guvernör ve Guvernör Yardımcılarının katılımı sağlanıyor. Yıllık toplantılar, iki sene ABD’nin başkenti Washington’da, her üç senede bir ise diğer bir IMF üyesi ülkenin ev sahipliğinde yapılıyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı