Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Devlet Bakanı Özak'a ziyaret

KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ve beraberindekiler, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak'ı makamında ziyaret etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Bakan Özak, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, konuk Bakan Dürüst'e ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

KKTC ile Türkiye arasında geçmişte devam eden her türlü ilişkinin bundan sonra da artarak devam edeceğini belirten Özak, KKTC'de milli eğitimin, gençlik ve sporla ilişkilendirilerek yeni bakanlık oluşturulmasının güzel bir anlayış olduğunu vurguladı.

Gençlikle en çok ilgilenen ve sorumluluk duyan bakanlığın Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu anlatan Özak, KKTC'de gençliğin sorunlarıyla ilgili gerek spor, gerek eğitim alanında Türkiye'nin bilgisini, tecrübesini ve yapması gereken katkıları her zaman yapacaklarını kaydetti. Bakan Özak, eğiticilerin eğitimi, Türkiye'nin uluslararası organizasyonlardaki tecrübelerinin KKTC'ye aktarılması gibi konularda destek olmaya her zaman hazır olduklarını ifade etti.

Türkiye için ilişkilerde “1 numaranın” her zaman KKTC olduğunun altını çizen Özak, görüşmede, bu konuda geçmişte yapılan protokollerde neler bulunduğunu, hangi kısımlarında eksikler olduğunu ve yapılması gerekenleri ele alacaklarını bildirdi.

Konuk Bakan Dürüst de kabulünden dolayı Bakan Özak'a teşekkür ederek, Kıbrıs halkının ve Başbakan Derviş Eroğlu'nun selamlarını getirdiğini belirtti.

Anavatan Türkiye'nin KKTC'nin her zaman dünyaya açılan penceresi olduğunu ifade eden Dürüst, Türkiye'nin KKTC için spor alanında da izolasyonların kırılabilmesi, ambargoların kaldırılabilmesi noktasında son derece önemli olduğunu söyledi. Bu konularda görüş alışverişinde bulunmak ve gençlik, spor konularında katkılar almak ve hangi konularda işbirliği yapılabileceğini belirlemek üzere geldiklerini belirten konuk bakan, “Yolumuz sporda da anavatandan geçmektedir” dedi.

Dürüst, Türkiye'nin bundan önceki katkılarından dolayı Özak'a teşekkür ederek, yeni oluşturdukları bakanlığa da katkı vermelerini istedi.
Konuşmaların ardından konuk Bakan Dürüst, Bakan Özak'a bir plaket ve el yapımı bir tablo, Bakan Özak da konuk bakana işlemeli bir ibrik hediye etti.

“ULUSAL DEĞERLERİMİZE ANAVATANIMIZLA SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Bir gazetecinin, bugün bir gazetede yer alan Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Rumların 20 mücahidi Doğruyol Tepesi'nden canlı olarak uçuruma attığına yönelik haberin hatırlatması üzerine Konuk Bakan Dürüst, şunları kaydetti:

“Tabii ki bunlar her zaman için Kıbrıs Türk halkının yapmış olduğu mücadelenin haklılığını ortaya koymaktadır. Bizler her zaman anavatanımızla birlikte bütün dünyanın olumlu karşılayabileceği, her zaman herkese sevgi dolu ve hümanist yaklaşacağımızı ifade ediyoruz. Ama bunun ötesinde ulusal değerlerimize anavatanımızla birlikte sahip çıkmamız gerekiyor diye düşünüyorum.”

Bakan Özak da “Yıllardır bir takım çevrelerin bizimle ilgili olumsuz şeyler söylemesine, kitaplar bastırmasına rağmen medeniyetler ittifakında Türkiye öndedir. Bugün İstanbul'da binlerce yıllık her türlü etnik köken, her türlü inanç bir arada olabilmektedir. Bu Halep'te de böyledir, Şam'da da böyledir, Kahire'de de böyledir. Ama bu konuda bizi eleştirenler, bugün gazetelere yansıyan olaylarla kendilerine bir daha çeki düzen vermelidirler. Bizim tarihimiz, kültürümüz ve geleneğimizde insana saygısızlık yoktur, insan haklarına saygısızlık yoktur. Adalet vardır, sevgi vardır, hoşgörü vardır. Türk tarihinde yüzümüzü kızartacak hiçbir olay yoktur. O yüzden bu ifşaat, tarihin bir ibret vesikası olarak bizim aleyhimize olumsuz iddialarda bulunanlara da verilmiş en güzel cevaptır” diye konuştu.

Bir başka gazetecinin Bakan Özak'a geçen haftaki rahatsızlığının hatırlatıp, sağlık durumunu sorması üzerine Özak, “Ben grip olmadan beni bilmem ne gribi yaptılar. Bunu medyaya sormak lazım. Bir insan hasta olabilir, bakan da hasta olabilir, hastalıktan bahsederken Türkiye'nin imajı ve prestijini düşünmek lazım. Medyanın her duyduğunu yazmaması lazım” dedi.

Domuz gribi konusunda Türkiye'nin dünyada en önce tedbirini alabilen ülke konumunda olduğunu belirten Özak, bu sene Türkiye'nin rakip ülkelere göre turizmde daha önde olduğunu, bilmeden yapılan böyle haberlerin Türkiye'ye zarar vereceğini söyledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz