Devlet Bakanı Önal: "Cari işlemler tehlike oluşturmuyor"

Hürriyet Haber
01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Önal, bugün açıklanan cari işlemlerle ilgili rakamlara değindi. Önal, cari işlemler açığının büyüdüğünü ancak tehlike oluşturmadığını söyledi. Cari açık için bazı tedbirler alınacağını belirten Önal, ayrıntılar üzerinde bir karara varılmadığını ifade etti.

2001 yılı bütçesinin ağırlıklı olduğu görüşmede bütçedeki harcaların kısılmasının sözkonusu olmadığı sadece disipline gidileceği belirtildi.

IMF ile yapılan göreşmede ekonomik programın iyi gittiği konusunda görüş birliğine varıldığını açıklayan Önal; "2001 yılı bütçesi, gayet tabii ki uygulanan program çerçevesinde disiplinli bir bütçe olacaktır. Bu bütçenin, özellikle harcama kalemlerinde önemli bir kısıntı sağlamak zorundayız, bunun bilincindeyiz. Bu görüşlerimiz IMF ile de uyuşmaktadır. Programın bugüne kadar gerçekleşmeleri, öngörülen hedefler çerçevesinde gayet iyi gitmektedir".

Cottarelli istikrar programlarında her zaman ince ayar olabileceğin vurgulayarak dış etkenlerin buna neden olabileceğinin altını çizdi. Özellikle petrol fiyatlarının ekonomik programı etkileyeceğini söyledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı