Gündem Haberleri

  Devlet, Apo'nun yerini buldu

  Hürriyet Haber
  28.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bebek katili Apo'nun Ortadoğu ülkelerinden birinde olduğu belirlendi. Ancak bu sırrı sadece Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, MİT Müsteşarı ve Dışişleri Bakanı biliyor.

  PKK'nın başı Abdullah Öcalan'ın nerede olduğuna dair sır perdesi, dün yavaş yavaş aralanmaya başladı. Ancak bu sırrı Ankara'da devletin zirvesinde bilen kişi sayısının Başbakan Bülent Ecevit dahil olmak üzere bir elin beş parmağını geçmediği belirtildi. Bu beş kişinin Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, MİT Müsteşarı ve Dışişleri Bakanı olduğu ifade edildi.

  Türkiye'nin bu kez Öcalan'ı ele geçirmek için özel bir taktik izlediğini belirten istihbarat kaynakları, kamuoyundaki havanın aksine PKK başının çok yakından takip edildiğini bildirdiler. İtalya'dan Rusya'nın Nijni Novgorod şehrine gittiği tespit edilen, ancak daha sonra izini kaybettirmeyi başaran Abdullah Öcalan'ın nerede olduğunu belirlemek için sürdürülen istihbarat çalışmaları sonucunu verdi. Türk istihbarat birimlerinin son derece titizlikle sürdürdüğü geniş kapsamlı çalışması sonucu, Öcalan'ın nerede olduğu öğrenildi.

  Güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, Öcalan'ın nerede olduğunu kısa bir süre önce Başbakan Ecevit'e bildirdi. Ecevit, kendisine iletilen bu bilginin birinci derecede gizli tutulmasını istedi.

  Edinilen istihbarata göre, ibre Öcalan'ın Ortadoğu ülkelerinden birinde olduğunu gösteriyor. Belirtilenin aksine Öcalan'ın Kuveyt'te olmadığı ve özellikle PKK başının Lübnan veya Irak civarında bir yerde bulanabileceği Ankara'daki diplomatik kulislere sızan bilgiler arasında. Bu bilgilere göre, Öcalan İtalya'da açık bir şekilde ortaya çıkmasının yarattığı sorunlar nedeniyle bu kez taktik değiştirerek yerini gizleme kararı aldı. Öcalan'ın örgüt ile ilişkisini çok sınırlı bazı aracılar üzerinden yürüttüğü bildirildi.

  Konuyla ilgili olarak dün Hürriyet'e bilgi veren bir yetkili, ‘‘Nasıl Ankara'da nerede olduğu çok az kişi tarafından biliniyorsa, PKK içinde de durum pek farklı değil. Örgütte de çok az kişi biliyor’’ diye konuştu.

  Alınan bilgiler, Öcalan'ın son günlerde mesaisini büyük ölçüde PKK'nın altıncı kongresi üzerinde yoğunlaştırdığını gösteriyor.

  Öcalan'ın Lübnan'a geçmek için hazırlık yaptığına ilişkin ilk sinyal geçen hafta Ankara'ya yurtdışındaki bir merkezden çekilmişti. Mesajda, Lübnan'ın yeşil ışık yakmasından sonra bölücübaşının bu ülkeye gitme hazırlıkları içinde olduğu belirtilmişti.

  Bu mesajda Öcalan'ın Suriye hükümeti ve bazı Filistinliler ile görüştüğü ve kendisi için en iyi seçeneğin Ortadoğu'ya dönmesi olduğu yolunda telkinlerle karşılaştığı da belirtilmişti. Ayrıca Öcalan'ın yandaşlarının da Öcalan'ın muhtemel gelişi ile ilgili Lübnan'da hazırlık yaptıkları bilgisi de aynı zamanlamada Ankara'ya ulaşmıştı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı