Ege Haberleri

EGE

  Devlerin yarışı bayileri eziyor

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  25.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’i üs seçen dünyanın en büyük teknomarketlerinin başlattığı çılgın teknoloji yarışı, binlerce bayinin satışlarının dip yapmasına yol açtı. Kapanma noktasına gelen bayiler eyleme hazırlanıyor.

  DÜNYANIN en büyük teknomarketleri Media Markt, Best Buy, Saturn, Elektro World ve Darty ardı ardına İzmir’de mağaza açınca, beyaz eşya, bilgisayar ve elektronik eşya satan bayiler, kriz içinde krize girdi. Bolçova’da neredeyse bitişik binalarda hizmet veren TeknoSa, Medya Markt ve Best Buy fiyat indirimleri
  ve büyük reklamlarla birbiriyle rekabet ederken, satışları dip yapan bayiler, eyleme hazırlanıyor.

  Pankart açarız

  İzmir Ticaret Odası (İTO) Elektrikli Ev Aletleri Grubu Üyesi Veziroğlu Ticaret’in sahibi Feridun özkan, 940 liradan alıp 1080 liraya sattıkları LCD televizyonun bu mağazalarda 666 liraya indirdiğini belirterek, “Adet olarak az koyuyorlar ve çoğu müşteri alamıyor. Ancak bize gelip fiyatı görünce de almıyorlar ve aynı mağazanın yeniden kampanya yapmasını bekliyorlar. Marketler bu sektörü bitirmeye çalışıyor” dedi. Yabancı sermayeye karşı olmadıklarını, ancak kurtuluş çaresi aradıklarını söyleyen Özkan, “Gidip önlerinde pankart açmayı planlıyoruz” dedi.

  GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER

  İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Metin Aztekin, bu mağazaların halkı aldattığını iddia ederek, satıştan sonra teknik destek sağlamadığını öne sürdü. İzmir’de 800 beyaz eşya satıcısı olduğuna dikkat çeken Aztekin, “Müşteriyle birebir kurduğumuz sıcak ilişkiye güveniyoruz. Biz hâlâ senetle satış yaparak, riski göğüslüyoruz” dedi.

  SATIŞLAR DURDU

  İzmir’de 20 yıldır işlettiği Erişim Bilgisar’da son iki aydır bir ürün bile satamadığını vurgulayan İsmail Akdemir, dev teknomarketlerin bilgisayar sektöründeki ölü toprağını kaldırdığını, ancak kendilerini de sıfıra indirdiğini söyledi. Akdemir, “İşler kriz nedeniyle zaten düşmüştü. Buna bir de devlerin rekabeti eklenince biz çimenler ezildik. Devler dizüstü küçük bilgisayarı 440 liradan satıyor, ben aynı notebooku 590 liradan alıyorum. Nasıl rekabet edeceğim? Çözüm yolu olarak satışı bırakıp, servise yönelmeyi seçtik” dedi.

  BİRLİK OLMA ZAMANI

  İTO Bilgisayar, Çevre Donanımları Grubu Başkanı Fatih Yıldırım, teknomarketlerin sektörde ciddi daralma yarattığını belirterek, “Ya birlik olup büyüyeceğiz, ya da yok olup gideceğiz. Devler stoklu alımlarla fiyatta ciddi indirim yapıyorlar. İzmir’de bu kadar büyük potansiyel olduğunu düşünmüyoruz. Hangi potansiyeli görerek geldiler, bilemiyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı