Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Devler titredi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

G.Saray’ın UEFA zaferi, EURO 2000’deki rakiplerimizi ve dünya futbolunun efsanesi Almanlar’ı korkuttu...

İ T A L Y A

Dino Zoff: Uykularım kaçıyor...

B E L Ç İ K A

Türkler’in bu çıkışı tehlikeli...

ve

A L M A N Y A

Finallere Türk seyirci alınmasın

Maçlarda bir slogan vardır; ‘‘Avrupa Avrupa duy sesimizi. İşte bu Türk'ün ayak sesleri’’ Yıllardır söylenen ve neredeyse marş haline gelen bu tezahürat G.Saray'ın UEFA Kupası'nı kazanmasıyla gerçek oldu. Aslan tarih yazarken, oynadığı futbol ve kendisine olan güveniyle Avrupalılar'ın gözünü korkuttu. Bu da yetmiyormuş gibi EURO 2000'de mücadele edecek olan rakiplerimizinde ellerini ve ayaklarını titretti.

HAFİFE ALAMAYIZ

Cimbom'un başarısı Avrupalılara Osmanlı zamanında söylenen ‘‘Eyvah Türkler geliyor’’ sözünü yine söylettirmeye başlattı. Aslan, UEFA Kupası'nı kazandıktan sonra İtalya Milli Takımı Teknik Direktörü Dino Zoff şöyle konuştu: ' G.Saray uykularımı kaçırdı. Bu başarı benim için sürpriz değil. Türkiye'yi hafife alırsak tarihi düş kırıklığını yaşarız. Şu anda Avrupa'da en istikrarlı futbolu Türkler oynuyor. Oyuncularımı sürekli uyarıyorum 'Türkiye yorgan döşek değil' diye.'

İSKELET CİMBOM

Zoff, 11 Haziran'da Türkiye ile oynayacakları Avrupa Futbol Şampiyonası Final Grubu ilk maçından ürktüğünü ifade ederken, Fatih Terim'den 'Dostum ' şeklinde söz etti ve kendisini kutladı. Zoff, G.Saray'da top koşturan en az sekiz futbolcunun Türk Milli Takımı aday kadrosuna çağırıldığını belirtirken,' Bu da ay yıldızlıların iskeletini oluşturur. Önlemlerimizi buna göre alacağız. G.Saray-Arsenal final maçının kasetini öğrencilerime izlettireceğim' dedi.

İşimiz zor

Avrupa Şampiyonası'nın ilk maçını A Milli Takımımızla oynayacak olan İtalya'nın teknik patronu Dino Zoff, İtalya temsilcimiz Reha Erus'a, ‘‘G.Saray uykularımı kaçırdı. Şampiyonada işimiz zor’’ dedi.

ALMAN’IN OYUNU

G.Saray, Avrupa'da Türk'ün sesi olurken, Milli Takım'a Bursa'da boyun eğen ve Münih'te ise zor kurtulan Almanlar, A Milli Takım'ın EURO 2000'de başlarına bela olmaması için masabaşı oyunlarına başladı. Almanlar, İstanbul'da hayatını kaybeden 2 Leedsli taraftarları ve Kopenhag'ta ki olayları bahane ederek Türk ve İngiliz seyircilerin Avrupa Şampi yonası'na alınmaması için kolları sıvadı.

Almanya Polis Sendikası (GdP) Başkanı Norbert Spinrath, ‘‘Ciddi bir şekilde Türk ve İngiliz seyircileri şampiyonadan ihraç edilmesini düşünmek gerekir’’ dedi. Spinrath, Alman polisinin her türlü şiddet olaylarına karşı hazırlıklı olduğu ve Türk ile İngiliz seyirciler arasındaki ‘‘düşmanlığın daha da arttığını’’ iddia etti. Almanlar bu açıklamalarıyla Milli Takım'ın en büyük destekçisi olan taraftarların yolunu kesmeye çalışıyor.

BELÇİKA RAHATSIZ

Belçika basını dün sayfalarında G.Saray' överken, ‘‘Türkler zaferin tadını aldı. Avrupa Şampiyonası'nda onlara dikkat edin’’ manşetlerini kullanıdı. Belçika Teknik Direktör Frans Masson final maçını izledikten sonra şunları söyledi: ‘‘Kimse Türklerin Avrupa Futbol Şampiyonası'na yorgun ve zafer sarhoşluğu içinde geleceğini düşünmesin. Tam tersine, bu başarı, Türklerin uluslararası maçlarda kendilerine olan güvenlerini artırdı. Türk Milli Takımı'nda buluşacak olan G.Saray, Beşiktaş ve F.Bahçe futbolcuları, bu zaferi perçinlemek isteyecekler. Arsenal'i yerinden indirmek kolay iş değildi.’’


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler