Devler, elektronik posta için ortak çalışacak

Hürriyet Haber
17.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gelecekte İnternet üzerinden gelen elektronik mesajı telefondan dinlemek, telefona gelen sesli mesajı da bilgisayardan okumak mümkün olacak. Amerikan Nortel Networks, Hewlett-Packard, Intel ve Microsoft şirketleri bu projeyi gerçekleştirmek için işbirliği başlattı.

Ev ve işyerinde bilgi akışını kolaylaştırmayı hedefleyen proje, California'nın San Jose kentindeki Teknolojik Buluş Müzesi'nde yapılan bir toplantıyla tanıtıldı. Projenin amacı ses ve data akışını dijital bir ağ üzerinde birleştirip, tek bir sistem üzerinden aktarmak.

Data ve bilgi akışını birleştirecek bu dijital sistemin en erken 2003 yılında yaygın bir şekilde hayata geçebileceği ve araştırmalar için daha en az 2 milyar dolar harcanması gerektiği bildiriliyor. Telefon ve data akışını aynı sistemde buluşturmayı amaçlayan projenin ilk aşaması insan sesini tanıyıp dataya dökebilen yazılım programları sayesinde gerçekleşti.

İKİ LABORATUAR

Yaz aylarında ise Hewlett-Packard iletişim ve mesajlaşmayı kolaylaştıracak bir yazılım programı piyasaya sürecek. Seyahat sırasında bilgisayara gelen elektronik mesajlar, telefon aracılığıyla dinlenebilecek ya da ahizeyi bile kaldırmadan bilgisayar tuşlarına basarak başkalarına sesli mesaj bırakılabilecek. Yazılım programı bilgisayar sistemi çökse bile telefon aracılığıyla İnternet'ten gelen mesajların telefon aracılığıyla dinlenmesine fırsat tanıyacak.

İletişim konusunda güçlerini birleştiren Microsoft, Hewlett Packard, Intel ve Nortel Networks şirketleri ayrıca California'nın Santa Clara ve Ontorio'nun Brampton kentinde iki laboratuar kurma kararı aldı.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı