Gündem Haberleri

  Devir, hesap devri

  Hürriyet Haber
  03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin artan enerji talebine karşın, yaşadığı kuraklığa bağlı olarak ürettiği enerjinin azalmasıyla gündeme gelen enerji krizini aşmakta, bireylerin alacağı basit ancak belirgin sonuçlar veren önlemlerin de çok önemli katkıda bulunabileceği savunuldu.

  Elektrik Mühendisleri Odası'nca hazırlanan raporda, konutların, enerjinin yaygın olarak büyük miktarda tüketildiği alanlar olduğu belirtildi. Evlerde yürütülen faaliyetlerde büyük ölçüde enerji tüketen araçlar kullanıldığı ifade edilen raporda, "Isınma, aydınlatma, temizlik, kişisel bakım ve benzeri faaliyetlerin yürütülebilmesi için enerji kaynakları kullanılmakta ve bunun için de aile bütçesinden önemli miktarda para ayrılmaktadır" denildi.

  Teknolojinin katkısı

  Raporda, teknolojinin gelişmesi ile birlikte evlerde kullanılan araçların sayıca artması ve çeşitlenmesinin yaşam düzeyini yükselttiği, ancak buna karşın enerji tüketimini artırdığı kaydedilen raporda, şu görüşlere yer verildi:

  "Ev araçlarında bilinçli enerji tasarrufu yapılırken, konfor düşürülmez, aynı iş daha az enerji harcanarak yerine getirilebilir. Kış aylarıyla birlikte konutlar, enerjinin en çok harcandığı alanlar haline geliyor. Ancak, basit önlemlerle enerji kullanımı azaltılabilir. Merkezi sistemle ısıtılan binalarda tasarruf sağlamak için oda sıcaklığını istenilen seviyeye ayarlayan termostatlar kullanılmalı. Radyatörlerin temiz tutulması halinde, ısıyı tozların emmesinin önüne geçilebeceği unutulmamalı.

  Radyatörler üzerine konulan örtüler hava dolaşımını engelleyerek, ısıyı üzerinde toplar. Kış aylarına girilirken radyatörlerin havasının alınması dahi ısının daha verimli alınmasını sağlar. Radyatörlerin arkasına parlak yansıtıcı malzemeden yansıtıcıların yerleştirilmesi, ısının odaya etkin dağılımını sağlar."

  Raporda, kış aylarında ev içerisinde kalın kıyafetler giyilmesinin,odanın daha az ısıtılmasını sağlayacağını, bunun da enerjiden tasarrufanlamına geldiğine dikkat çekildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı