"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Devasa dalgaların üzerindeydim

RUMUZ: OKYANUSBu rüyayı, ailemden ayrı başka bir şehirde yaşamaya ve üniversiteye başlamadan önce görmüştüm.

Rüyamda, ailece beyaz kumları olan bir sahildeyiz, sahil insanlarla dolu ancak bulunduğumuz yer Amerika’da bir plajmış -daha önce Amerika’ya hiç gitmedim-, üzerimde beyaz bir bikini var, okyanusa giriyorum; girmemle beraber devasa dalgalar üzerime gelmeye başlıyor. Kesin boğulup öleceğim diyorum; normalde iyi yüzdüğüm halde rüyamda çok korkuyorum.

Ancak dev bir dalga gelip beni de kendine katıyor, sahilden daha da uzaklaşmış oluyorum ve dalganın tam ucunda metrelerce yükseliyorum. Tam dalga kırılacakken öylece kalakalıyor ve ben koca bir dalganın tepesinde sahile bakarken ailemi görüyorum ve el sallıyorum. Çok mutlu görünüyorlar, benim de korkum geçiyor ve içimin huzur dolu olduğunu hissediyorum.


YORUM: Rüyanızda gördüğünüz okyanus, okyanusun kenarındaki sahil, dalgalar, dalgaların en üstünde olmanız, yaşamınızın en önemli adımlarından birini atmak üzere olduğunuzu ve bu adımın hayatınızı engin, sonsuz, hiç tanımadığınız yeni bir yöne doğru (okyanus ve dalgalar) yönlendirmekte olduğunu gösteriyor.

Amerika’ya hiç gitmediğiniz halde kendinizi orada görmeniz, eğer gideceğiniz üniversite Amerika’da değilse, ailenizden ayrı ve bilmediğiniz bir şehirde yaşayacak olmanızın kafanızdaki sembolizasyonu olarak ortaya çıkmış olmalı.

Dalgalar, üniversiteye girmek ve ek olarak belki de ailenizi şehir dışında okumaya ikna etmek için verdiğiniz mücadelenin ya da orada okurken karşılaşacağınız zorlukların farkında olduğunuzun bir göstergesi. Ama dalgaların üzerinde hiç yıkılmadan durmanız, sonunda dalganın kırılması ve sizin onun en üst noktasında kalmanız mücadeleci, hayata pozitif ve onu yenmek için yaklaşan cesur yönünüzü yansıtıyor.

Sonunda uzaktan ailenizi mutlu görmeniz ise sizden uzak kaldıkları için endişeli olmalarına rağmen, başarılarınızın onları mutlu ettiğinin ve bunu görmenin sizi de rahatlattığının bir göstergesi. Her koşulda da en önemli zorluklara bile bu kadar korkusuz ve sevimli yaklaşıp, rüyanızda kendiniz dahil herkesi mutlu çizmeniz, bende cesur ama çocuk ruhlu birisi olduğunuz izlenimini yarattı. Umarım bu güzel bakışınız hiç bozulmaz.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI