« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Devam et Nuri

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Yılmaz COŞKUN

GEÇEN hafta Karşıyaka'da Hayri Zabun'a yapılan haksızlıklara değinen yazımdan sonra Egeli Sabah'ın Spor Müdürü sevgili Nuri İmre maç yorumunun sonunda bana gönderme yaparak Zabun'un Karşıyaka-Bostanlı arabalı vaburunda bir arkadaşına, ‘‘KSK'ye gelmekle kariyerimi riske attım’’ dediğini yazmış. Zabun yine bu vapur sohbetinde, birilerinin B.Mustafa'nın transferinden komisyon aldığını söylemiş.

Köşe atışmalarını oldum olası sevmedim. Özellikle de Nuri gibi dostlarla yazışmayı değil, konuşmayı yeğledim. Ancak bu kez geleneği bozuyorum. Çünkü Zabun'la ilgili yazımdan en son alınması gereken kişi Nuri olmalıydı diye düşünüyorum. Nuri'nin Zabun'a ilişkin bir ön yargısı varsa (ki sanmıyorum), bu yalnızca mesleki bir refleks olabilir. Beni asıl üzen diğer saldırılardı. Nefret, kin, kıskançlık ve hesap kokan saldırılar.

Keşke cevabı onlar verseydi Nuri... Sense, küçük dokundurmalar yapmak yerine, bana da aktardığın etik kaygıları dile getirseydin.

Ayrıca, ‘‘Yeter mi, devam edeyim mi?’’ demişsin bitirirken...

Unutma Nuri, sen gazetecisin.

Gazetecinin, ‘‘Devam edeyim mi?’’ demeye hakkı yoktur.

***

Medyada bir kale daha düştü... Karacanlar ve Simaviler'den sonra ‘‘gazeteci geleneğinden’’ gelen bir aile daha basın dünyasından çekildiğini açıkladı. Sabah ve Yeni Asır başta olmak üzere pek çok yayın kuruluşunun sahibi olan Dinç Bilgin, kendi deyimiyle, ‘‘Ticari alanda uğradığı talihsizliğin bedelini’’ Sabah Plaza'dan sadece ceketini alıp çıkmakla ödedi.

Yirmi yılı aşkın bir süredir bu sektörün içinde yer alan biri olarak Dinç Bilgin'den hoşlandığımı söyleyemem. Yazılı basında işveren-çalışan dengesini işveren lehine çeviren her türlü girişimin başlangıcında hep o vardı. Bayram tatillerinin kaldırılması, kıdem tazminatlarının ‘‘iç’’ edilmesi, bordrosuz ödemeler, Dinç Bilgin'in medya dünyasına armağan ettiği yeniliklerden (!) sadece bir kaçı.

Ancak herşeye rağmen tirajik bir son oldu. Böylesi dönemlerde yaşanan belirsizliklerin çalışanlara nasıl yansıdığını iyi bilirim. Umudum ve dileğim, bu değişimden çalışanlar yararına sonuçlar çıkmasıdır.

ycoskun@hurriyet.com.tr


Bunları da Beğenebilirsiniz