Dev petrol arama platformu İstanbul Boğazı'nda

Hürriyet Haber
31 Aralık 2009 - 10:39Son Güncelleme : 31 Aralık 2009 - 13:18

Dünya'nn en büyük 2'inci petrol arama platformu Karadeniz'de Türkiye adına petrol arayacak. Platformun İstanbul Boğazı'ndan geçişi sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız açıklamalarda bulundu.

Dec platform Boğaz'dan geçiyor / Foto Galeri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Hatay'a, Karadeniz ve Akdeniz'in de içinde bulunduğu bütün alanlarda yurt içi ve dışı operasyonlarla petrol ve doğal gaza ulaşmak için çaba gösteriyoruz. Bu çabalarımız artan dozda devam edecek” dedi.

Yıldız, TPAO ve Petrobrasiçin Karadeniz'de petrol ve doğal gaz arayacak olan “Leiv Eiriksson” adlı sondaj platformunun Boğaz'dan geçişi dolayısıyla düzenlenen törende gazetecilere yaptığı açıklamada, şu anda TPAO'nun Türkiye'de yürüttüğü en büyük projesiyle alakalı platformun geçişine şahitlik edildiğini belirtti.

Bu platformun Norveç'ten yola çıktığını ve dünyanın en büyük ikinci platformu olduğunu vurgulayan Yıldız, bunun, Enerji Bakanlığının yürüttüğü önemli projelerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye'nin hem petrol hem doğal gazda önemli bir ithal ülkesi olduğunu belirten Yıldız, ithalatı önlemenin yolunun tüketimi tamamen düşürmekten değil, üretimi yerli yapabilmekten geçtiğini ifade etti.

2006 yılında başlayan bu projenin hem iki hem de üç boyutlu sismik araştırmalarının tamamlandığını bildiren Yıldız, şimdi sıranın sondaja geldiğini kaydetti.

Türkiye'de başlıca yerli kaynak araştırmalarına yönelik, petrol ve doğal gazla alakalı son 7 yılda çok ciddi bir hamle yapıldığını belirten Yıldız, bu sondaj çalışmasının bu hamlelerin en büyük parçalarından biri olacağını vurguladı.

BOĞAZDAN GEÇEBİLMEK İÇİN PLATFORMUN VİNÇLERİ KESİLDİ

Taner Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz bu sondaj sonunda petrol ve doğal gazı bulabilecek miyiz, bulamayacak mıyız? Bunun cevabını şimdiden vermek mümkün değil. Buna 'evet' demek şimdiden mümkün değil. Bunu peşinen söylüyorum. Adı üstünde, bir sondaj yapılıyor. Petrol ve doğal gaz çıkabilir de, çıkmayabilir de... 5-6 ay gibi bir çalışma sonucunda belli donelere ulaşmış olacağız. Bu platformun bir yerden bir yere taşınması bile kolay olmuyor. Çünkü 5 bin 500 metre derinlikte çalışacak ve 122 metre kule yüksekliği olan bir platform. 2 Boğazı geçmesi için bu kulelerin kesilmesi gerekiyordu ve kesildi. Bu platform yaklaşık 10 bin metre derinlikte çalışabiliyor. Yani 33 bin fit derinliğine inebilecek bir platform.”

Yıldız, Türkiye'nin çıkarları için Petrobras ile yapılan bu konsorsiyumun yerli kaynaklara ulaşabilmek açısından önemli bir adım olduğuna inandıklarını ve bu yönde çalıştıklarını ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, “Bu sondaj çalışması sonucunda petrolü ve doğal gazı bulamayabiliriz. Ama biz bulmak için uğraşıyoruz. Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Hatay'a, Karadeniz ve Akdeniz'in de içinde bulunduğu bütün alanlarda yurt içi ve dışı operasyonlarla petrol ve doğal gaza ulaşmak için çaba gösteriyoruz. Bu çabalarımız artan dozda devam edecek” diye konuştu.

Açıklamasının ardından Bakan Yıldız, beraberindekilerle Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait kurtarma botlarıyla “Leiv Eiriksson” adlı sondaj platformunun bulunduğu alana doğru hareket etti.

DOĞALGAZA ZAM YOK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ocak ayında doğalgaza zam yapılmayacağını açıkladı. Yıldız, “ocak ayında doğalgaza gelecek zam yüzde sıfır” dedi.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı