Dev markaların gizli üssü İzmir

Hürriyet Haber
21.01.2002 - 10:46 | Son Güncelleme:

Lee ve Wrangler markalı 'jean'ler Avrupa'da üç ülkede üretiliyor ve tüm kıtaya dağıtılıyor: Malta, Polonya ve Türkiye. Bu markaların arkasında 6 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın halka açık en büyük konfeksiyon firması VF Corporation var. Şirket 1998'den beri VF Ege adıyla Türkiye'de de faaliyet gösteriyor.

Lee, Wrangler, Jansport, Eastpak... Bu markaları herkes biliyor fakat onların arkasındaki dev isim fazla tanınmıyor. VF Corporation altı milyar dolar cirosu, toplam 100 ülkede 60 bin çalışanı, 50'den fazla marka yelpazesiyle hizmet veren bir Amerikan şirketi.

Hisseleri New York Borsası'nda işlem gören, dünyanın halka açık en büyük konfeksiyon firması. Blue jean, kamp malzemeleri ve bayan içi giyimi sektörlerinde hizmet veriyor. 1998'den beri Türkiye'de 'VF Ege' ismiyle üretim yapıyor.

VF Ege'nin temelleri 1991'e dayanıyor. Aydın'ın Söke ilçesinde Mavi Ege ismiyle hizmet veren şirket Lee ve Wrangler jean'lerini Türkiye'de üretip satıyor. Aynı zamanda Jansport çantalarını İngiltere'den ithal ediyor.

1998'de VF Corporation'ın Türkiye'ye gelip firmayı satın almasıyla ismi 'VF Ege' olarak değişiyor. O günden beri yüzde 100 Amerikan sermayeli bir şirket olarak faaliyet gösteriyor. İzmir'deki genel müdürlüğün yanı sıra bir İstanbul ofisi ve Söke üretim-dağıtım tesisi bulunuyor. Çalışan sayısı 900 bayi sayısı 320'ye ulaşıyor.

Üretimin yüzde 70'i ihraç ediliyor. Malta ve Polonya'yla birlikte Avrupa'ya pantolon ihraç eden üç VF bayisinden biri. Ayrıca Rusya'ya, Türk Cumhuriyetleri'ne ve Orta Doğu pazarına da jean satışı yapıyor.

Şirket Genel Müdürü Ruşen Kopmaz Avrupa pazarı için Brüksel'de bir alt merkez bulunduğunu belirtiyor: ‘‘Fabrikalarda üretilen ürünler Brüksel'deki merkezde toplanıyor. Buradan tüm Avrupa'ya dağıtılıyor. Avrupa'da gördüğünüz bir Wrangler ya da Lee markalı pantolon üçte bir ihtimalle Türkiye'de üretilmiştir.‘‘

Türkiye'de yapılan üretimin yüzde 60'ı Brüksel'deki merkeze giderken, yüzde 10'u da Orta Doğu'ya ihraç ediliyor, yüzde 30'u iç piyasaya sunuluyor: ‘‘Avrupa için ürettiğimiz jean'lerin aynısını Türkiye'de müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Ayrıca Türkiye'nin iklimine uygun kısa kollu gömlek, ince kumaş pantolon gibi eklemeler yapıyoruz.‘‘

VF Ege sadece pantolon üretimi yapıyor. Lee ve Wrangler markalı üst giyim ürünlerini çeşitli fabrikalara sipariş ediyor. Bunun yanı sıra İngiltere'den Eastpak ve Jansport markalı sırt çantalarını ithal ediyor. Kopmaz 2002 sonbahar-kış sezonunda The North Face markalı kamp malzemeleri ürünlerini ve HIS markalı jean'leri Türkiye piyasasına sunmayı planladıklarını belirtiyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı