ANKARA HABERLERİ

Dev korodan dev heyecan

Hürriyet Haber
06.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Cumhuriyet’in 85. yılı 26 Ekim Pazar günü Anıtpark’ta bir araya gelecek 2 bin kişilik dev koronun seslendireceği marşlarla kutlanacak. Dev koronun konserinde izleyenler de marşlara eşlik etmeleri için teşvik edilecekler. Beş bin kişininin katılmasının beklendiği konserde böylece sayısı 7 bin kişiye ulaşacak Ata’nın çocukları Anıtkabir’in hemen karşısındaki Anıtpark’ı inletecek.

Hürriyet Haber

BAŞKENT, Cumhuriyet’in 85. yılını, Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Vakfı (TOBAV) öncülüğünde, 26 Ekim Pazar günü saat 12.00’de Anıtpark’ta bir araya gelecek 2 bin kişilik dev koronun seslendireceği marşlarla kutlayacak.

TOBAV’ın, "Cumhuriyetin Temeli Kültürdür" inancıyla düzenlediği etkinlikte, 2 bin kişilik dev bir koro, Türkiye’nin pek çok yerinden gelecek katılımcılar eşliğinde 85. yılında Cumhuriyet marşlarını seslendirecek.

Ankara ve ülke çapında katılımla oluşturulacak korolar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kültürle ilgili görüşlerinden hareket ederek, "Cumhuriyetin Temeli Kültürdür" sloganıyla Cumhuriyet’in 85. yılını, izleyenlerle birlikte kutlayacak. "85. Yıl Cumhuriyet Korosu" adı altında toplanacak 2 bin kişilik dev koronun, vereceği konserin amacını, Cumhuriyetin temelinin "kültür" olduğunu sanatsal bir buluşma ile hatırlatmak oluşturuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Sesli Çocuk Korosu, TRT Çok Sesli Gençlik ve Çocuk Korosu, Sevda Cenap And Müzik Vakfı Korosu, Ankara Çok Sesli Müzik Derneği Alegria Oda Korosu, İstanbul Kültür 2000 Koleji Korosu, İzmir TOBAV Korosu, Mersin Polifonik Korosu gibi Türkiye’nin pek çok ilinden üniversitenin ve sanat eğitimi veren okulların koroları da olmak üzere 2 bin kişilik dev koro Başkentlilere seslenecek.

Konserin dikkate değer bir başka yönü de, konseri izlemeye gelen tüm vatandaşların da koroya eşlik etmesinin teşvik edilmesi olacak. Etkinliğin "sivil bir kutlamaya" dönüşmesi hedeflenen ve 5 bin kişinin katılması beklenen konserde, herkes bir ağızdan söyleyeceği Cumhuriyet şarkılarıyla 85. yılı kutlayacak.

Konserde seslendirilecek marşlar bu nedenle herkesin söyleyebileceği bir ses dilimine çekilerek yeniden düzenlendi. "İstiklal Marşı", "İzmir’in Dağlarında", "İleri Marşı", "10. Yıl Marşı", "Vatan Marşı", "Gençlik Marşı", "Dumlupınar", "Ankara Türküsü", "Biz Atatürk’ün Gençleriyiz", "İzindeyiz, Atam" adlı marşların söyleneceği koroyu şef İbrahim Yazıcı yönetecek.

Katılımcı korolardan seçilecek temsilciler, 26 Ekim Pazar günü saat 12:00’de Anıtpark’ta gerçekleştirilecek konser öncesinde ise Anıtkabir’i ziyaret ederek, Ata’nın huzuruna çıkacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dev korodan dev heyecan haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı