Ege Haberleri

  Dev guletler yarışta

  Yaşar ANTER, (DHA)
  24.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde bu yıl 20. kez düzenlenen ve Ege Denizi’nde festival havası estiren Uluslararası Bodrum Kupası Yelkenli Ahşap Yat Yarışmaları Kara Ada önünden verilen start ile başladı.

  Yarışmanın startını Kaymakam Abdullah Kalkan, Era Yat Kulübü Başkanı Erman Aras ve ünlü Türk denizcisi Sadun Boro, kampana çanını çalarak verdi. Yarışmaya 70 yatta aralarında denizcilerin yanısıra yerli ve yabancı turistlerin de bulunduğu 970 kişi katılıyor.

  Yarışmalara geçen ay yaşamını yitiren spor yazarı Kazım Kanat’ın eşi Sevinç Kanat ile oğlu Mesut Kanat da "Meleğim" isimli tekneyle katıldı. Yarışmanın ilk gün düzenlenen 13 millik Bodrum-Gümüşlük etabında yeterli rüzgar olmaması nedeniyle tekneler uzun süre hız alamadı. Bazı yatlar ilginç yelken renkleri ve tipleri ile dikkat çekti. Bodrum’da bulunan birçok yerli ve yabancı turist Bodrum Kalesi’nin surlarından ve Haremtan tepesinden Bodrum’un dünya ünlü gulet ve tırhandillerinin güzelliklerini seyretti, hatıra fotoğrafı çektirdi. Southern Cross teknesindeki İngiliz ve İskoç turistler ise gayda çalarak yarışmacılara moral verdi.

  Gümüşlük-Güllük

  Yarışmalar sırasında günübirlik tur teknelerinin yarışçıların arasına girerek heyecan yarattığı, sahil güvenlik botlarının uyarısı üzerine yarışma parkurundan çıktıkları görüldü. Yarışmalara 20 yıldır katılan 55 yıllık Aksona isimli sekiz metrelik eski süngerci teknesi büyük dikkat çekti beğeni topladı.

  Yarışmaların ikinci gün yapılacak Gümüşlük-Güllük etabı öncesinde bu yıl yaşamını yitiren Yelken Dünyası Dergisi Editörü Mesut Baran’ın, üçüncü gün yapılacak Güllük-Yalıkavak etabı öncesinde de yine bu yıl yaşamını yitiren spor yazarı Kazım Kanat’ın anısına denize çelenk bırakma töreni düzenlenecek. Yarışmalar, bugün 18 millik Gümüşlük-Güllük etabı ile devam ederken yarışmaların sonunda Güllük Körfezi’nin ortasında 48 yat daire oluşturarak, 4 yıldan beri yapılan dünyaca ünlü Sevgi Çemberi’ni gerçekleştirecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı