Ege Haberleri

EGE

  Dev bir sağlık köyü

  Hürriyet Haber
  22.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.11.2009 - 22:09

  Muhteşem projenin altında, Bornova Belediyesi, Ege Üniversitesi ve ismi açıklanmayan bir hayırseverin ortak imzaları var.

  Sağlık Köyü’nde, yaşlılar ve diğer risk gruplarına özel bakım üniteleri kurulacak.

  BORNOVA Belediyesi, Ege Üniversitesi ve bir hayırseverin katkısıyla Pınarbaşı semtinde birçok ihtiyacı karşılayacak bir ‘Sağlık Köyü’ kurulacak. Pınarbaşı’nda belediyeye ait 5 bin 367 metrekarelik arsa üzerinde ismi açıklanmayan hayırsever işadamı tarafından 6 ay içinde tamamlanacak binalarda sağlık hizmetleri verilecek.

  Hazırlık planları

  Sağlık Köyü’nde tıp öğrencileri de uygulama (staj) imkanı bulacak. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin sorumluluğunda yürütülecek Ana-Çocuk Sağlığı, Aile Planlaması, Sağlık Eğitimi, Çevre Sağlığı Hizmetleri, Poliklinik hizmetleri (Hasta bakımı), İlk ve Acil Yardım Hizmetleri, Laboratuar Hizmetleri, İstatistik İşleri, Yaşlılar ve Diğer Risk Gruplarının İzlenmesi, Diğer Sağlık Hizmetleri dışında olağandışı durumlarda ve afetlerde sağlık hizmetlerinin planlanması ve yürütülmesi, hazırlık planları ve pro-aktif etkinlikler de yapılacak.Sağlık Köyü’nde ayrıca toplumun sağlık gereksinimlerinin belirlenmesine ve yürütülen sağlık hizmetlerinin değerlendirilmesine yönelik sağlık hizmetleri, Ağız ve Diş Sağlığı ve İşçi Sağlığı konularında hizmetler verilecek.

  Gurur verici

  Bornova Belediye Başkanı Prof.Dr. Kamil Okyay Sındır, “Halka hizmet konusunda istekli iki kurum; belediyemiz ve üniversitemiz elinden geleni yapıyor. Hizmet ürettikçe de mutlu oluyoruz. Şimdi de halkımızın en başta gelen sağlığı konusunda bir hayırsever işadamımızın katkı ve desteğiyle büyük bir ihtiyaca hizmet verecek Sağlık Köyü için imza atıyoruz. Belediyemizin sınırları içinde Ege Üniversitesi gibi dev bir bilim kuruluşunun olmasından ve bu üniversite ile işbirliğinden mutluyum. Ben de bu üniversitenin bir öğretim üyesiydim. Şimdi, değerli rektörümle halk için güzel işler yapabilmenin gururunu yaşıyorum” dedi.

  40 YILLIK BORNOVALIYIM

  Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz ise bu oluşumdan iki yönlü mutluluk duyduğunu beliterek, “Hem hekim olarak bir sağlık hizmeti verebilmenin mutluluğunu taşıyorum, hem de bu hizmeti yürütecek Ege Üniversitesi’nin Rektörü olarak mutluyum. Ayrıca 40 yıldır Bornova’da yaşayan bir insan olarak, 40 yıllık Bornovalı olarak içinde yaşadığım kente hizmet etmek çok büyük mutluluk” diye konuştu. Hayırsever işadamının şimdilik ismini açıklamak istemediğini de belirten Prof.Dr. Yılmaz, “Kısmet olurda kompleks tamamlanırsa, o zaman bu hayırsever işadamımız ortaya çıkacak. Açılışı beraber yapacağız” dedi. Protokolün imzasının ardından pasta kesimine geçildiğinde Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Bugün benim doğumgünüm. Doğum günümde çifte mutluluk yaşıyorum” deyince Prof. Dr. Yılmaz, tesadüfe çok memnun olduğunu belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı