« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dev adam dört dörtlük: 89-73

Türkiye A Milli Basketbol Takımı, 33. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası Yarı Final Eleme Grubu karşılaşmasında Hollanda'yı 89-73 yendi. Hüseyin ve Harun'un mükkemel oyunuyla deplasmanda sonuca giden A Milliler, gruptaki dördüncü maçını da kazandı. Türkiye, Cumartesi günü Litvanya ile yine deplasmanda grup liderliği için mücadele edecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

A Milli Basketbol Takımı karşılaşmaya, salonu dolduran Türk seyircilerin desteğiyle hızlı başladı. Harun'un peşpeşe kazandırdığı üç sayılık basketlerle oyunda üstünlüğü ele alan Türkiye, 5. dakikayı 15-13 önde geçti. Hollanda, Türkiye'nin tempolu oyununa Huıjbens ve Trienstra'nın pota altından kaydettiği sayılarla karşılık vermeye çalıştı. Ancak Harun'un skorer oyunu, Türkiye'nin üstünlüğünü korumasını sağladı. İlk periyot Türkiye'nin 23-22 üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci periyotta iki takım da yüksek tempolu oyununu sürdürdü. Ancak Türkiye, Harun'un mükemmel oyunuyla skor üstünlüğünü sürekli elinde bulundurmayı başardı. 15. dakika 36-28 Türkiye üstünlüğüyle geçildi. İlk yarının son bölümünde evsahibi ekip, Vrind'in sayılarıylaoyunda denge kurmaya çalıştıysa da devre 41-36 Türkiye'nin üstünlüğüyle kapandı.

Türk Milli Takımı ikinci yarıya bu kez Hüseyin'in peşpeşe kazandırdığı basketlerle başladı. Arayı giderek açan milliler, 25. dakikada skoru 56-44'e getirdi. Ancak, bu bölümden sonra hücumda yapılan basit pas hatalarına Huijbens ve Fredericks'in sayıları eklenince 28. dakikada fark yeniden 6 sayıya (51-57) kadar indi. Harun'un yeniden oyuna ağırlığını koymasıyla toparlanan Türkiye, 3. periyodu 64-57 önde tamamladı.

Maçın son periyoduna Hollanda takımı hızlı bir başlangıç yaptı. Krieger ve Fredericks'in sayılarıyla ümitlenen evsahibi takım, 33. dakikada farkı 2 sayıya kadar indirdi. Ancak, toparlanan ve oyunda tempoyu artıran Türk Milli Takımı, Mehmet Okur, Harun ve Kerem Tunçeri'nin etkili oyunlarıyla son bölümde maçı kopardı ve karşılaşmadan 89-73 galip ayrılmayı başardı.

Türkiye gruptaki 5. maçını 26 Ocak Cumartesi günü deplasmanda Litvanya ile yapacak.

Salon: Maaspoort

Hakemler: Armand De Keyser (Belçika), Ladislav Janac (Slovakya)

Hollanda: Krieger 6, Trienstra 7, Vrind 17, Huıjbens 20, Hadash 2, Jones 2, Van Paassen 11, Fredericks 6,De Vries 2

Türkiye: Kerem Tunçeri 11, Mehmet Okur 17, Harun 26, Haluk 8, Hüseyin 16, Arda, Asım 5, Kerem Gönlüm 3, Ömer Onan 3, Tutku

1. Periyot: 22-23

İlk yarı: 41-36 (Türkiye lehine)

3. Periyot: 57-64


Bunları da Beğenebilirsiniz