Deutsche Bank'tan olumlu rapor

A.A.
27.07.2007 - 11:41 | Son Güncelleme:

Uluslararası yatırım bankası Deutsche Bank, Türkiye'nin bazı makro ekonomik göstergelerini yukarı doğru revize etti.

Analizde, bu yıl için daha önce yüzde 4,9 ekonomik büyüme öngörüsünde bulunan Deutsche Bank, bu rakamı yüzde 5,5'e çıkardı.

BÜYÜME-ENFLASYON

Ekonomik büyümenin, özel sektör harcama ve yatırımlarıyla artacağına dikkat çekilen analizde, ekonomik büyümenin gelecek yıl, Merkez Bankasının muhtemel faiz indirimleriyle birlikte yüzde 6,5 olarak gerçekleşebileceği vurgulandı.
Seçim sonrası oluşan pozitif hava ile artacak olan tüketim harcamalarının enflasyon üzerinde baskı yaratabileceği belirtilirken, bu yılki yüzde 7,5 olan tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) cinsinden enflasyon tahmininin korunduğu, gelecek yılki TÜFE'nin ise yüzde 6,2 olarak tahmin edildiği kaydedildi.

DOĞRUDAN YABANCI SERMAYE-CARİ AÇIK

Deutcshe Bank'ın analizine göre, Türkiye'ye bu yıl, 20 milyar doların üzerinde Doğrudan Yabancı Sermaye girişi olurken, gelecek yıl bu miktar 25 milyar doları aşacak.

Analizde, cari işlemler açığı bu yıl, 35,5 milyar dolarla, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 7,2 oranında gerçekleşeceği tahmin edilirken, bu açığın, gelecek yıl 41 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.
Bu arada, ABD Doları'nın yıl sonu itibarıyla ortalama değeri 1,35 YTL olarak tahmin ediliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı